21. Yüzyılın Önemli İsimlerinden Biri Olan Elon Musk Kimdir?

21. Yüzyılın Önemli İsimlerinden Biri Olan Elon Musk Kimdir?

Günümüzde bilim alanında yatırımlar, yeni teknolojik tasarımlar, uzay seyahati, finansal başarı denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri ünlü Elon Musk’tır. SpaceX isimli şirketin CEO’su ve Tesla Şirketi’nin kurucusu olarak bilinmesiyle birlikte The Boring Company, Neuralink ve OpenAI gibi kurumlar ile de birlikte anılmaktadır. Yeryüzündeki en zengin insanlardan biridir. “Centibillionaire” denilen, 100 milyar dolar üzerinde serveti olan insanlar arasında yer almaktadır. 

Nerede Doğdu, Nerede Büyüdü?

Tam adı Elon Reeve Musk’tır. 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika’nın en büyük kentlerinden biri olan Pretoria’da dünyaya geldi. Annesi Maye Musk Kanada-Güney Afrikalı bir model ve diyetisyen; babası Errol Musk Güney Afrikalı bir mühendis, pilot, gayrimenkul danışmanı idi. Elon 10 yaşındayken bilgisayar programlamaya ilgi duymuş ve 12 yaşına geldiğinde bir broşür yardımıyla bilgisayar kodlamasını kendi başına öğrenmeyi başarmıştır. Küçüklüğünde içine kapanık bir çocuk olduğu söylenen Elon Musk okul zamanlarında çok kez kabadayılığa maruz kaldığını anlatmıştır. 

Üniversite yaşamı farklı okullarda geçmiştir. Önce doğduğu ülke olan Güney Afrika’daki Pretoria Üniversitesi’ne başvurmuş, daha sonra Kanada’ya gitmiştir. 1989’da Kanada Saskatchewan'da bir yıl boyunca farklı işlerde çalışmıştır. Jamaica Kingston Üniversitesi sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne transfer olmuş ve en son buradan mezun olmuştur. 90’lı yıllarda halen gelişmekte olsa bile bilişim sektörü için önemli bir merkez olan Silikon Vadisi’nde iki staj dönemi geçirmiştir. 

Çalışma Hayatı

1995 yılında ilk girişimi olan Zip2 isimli şirketi birkaç yazılımcı arkadaşıyla kurdu. Bir start-up firması olarak dış finansal destek ile kurulan bir yazılım şirketiydi. Musk’ın anlattığına göre bu dönem oldukça zorlu bir dönemmiş, öyle ki ofiste uyumak ve duş almak için YMCA isimli ofislerine yakın olan bu kurumun binasını kullanmak zorunda kalıyormuş. Buradaki başarılı işlerden sonra Türkiye hariç pek çok ülkede yaygın olarak kullanılan uluslararası para aktarma platformu PayPal’ın kuruluşunda yer almıştır.

SpaceX ve Tesla gibi yüksek teknoloji yatırımlarına olan ilgisi bu dönemlerin ardından gelmiştir. 90’lı yıllarda içinde bulunduğu start-up girişimlerinden ve PayPal gibi başarılı global işletmelerin ardından teknoloji yatırımlarına yönelmiştir. 2002 yılında kurulan SpaceX’in halen CEO’su konumundadır. Bu şirket uzay seyahati, Mars’ın kolonizasyonu gibi konularda araştırma ve üretimler yapmaktadır. Musk’ın CEO olarak yer aldığı Tesla Şirketi de dünyadaki ilk elektronik spor arabayı üreten firma olarak bilinmekte ve hacmi halen büyümektedir. 

Kişiliği İle Elon Musk

İlgi çekici bir kişilik olarak tanınan Elon Musk geçmişten kalma “bilindik” yatırımcı modelinden farklıdır. Farklı denebilecek politik yaklaşımları, kültür endüstrisine dair yorumları, katıldığı programlarda yaptığı espriler ve sosyal medyada attığı tweetlerle sıklıkla dünyada gündem olmaktadır. 2021 yılında yaptığı bir röpörtajda, kendisinde asperger sendromu olduğunu söylemiştir. Popüler pop sanatçısı Grimes ile 2018 yılından beri süren bir ilişkisi vardır. 

Büyük yatırımlarının ve inovasyonlarının yanında kültürel faaliyetleri ile de bilinen bir isimdir. Tüm dünyada popülerleşmiş olan Demir Adam, Siyah Giyen Adamlar, Rick ve Morty gibi pek çok film ve dizide de hem konuk hem de konu olarak yer almıştır. 2019 yılında “RIP Harambe” adını taşıyan bir hip-hop şarkısı da yayınlamıştır.