4 Adımda Verimli Ders Çalışma Teknikleri

4 Adımda Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışmak, tıpkı diğer aktiviteler gibi, geliştirebileceğiniz bir beceridir. Notlar alarak, bir çalışma programı hazırlayarak ve başaracağınızı düşünerek kendinizi başarıya hazırlayın. Çalışmaya başladığınızda dikkatinizi dağıtacak şeyleri sınırlayın, çoklu görevlerden kaçının ve odaklanmaya devam etmek için mutlaka molalar verin. 

Ders çalışmak kimi öğrenci için sıkıcı bir aktivite olabilir. Ya da öğrenciler çok fazla ders çalıştığı halde istediği verimi elde edemiyor olabilir. Şunu hatırlatmakta fayda var ki çok ders çalışmak ile verimli ders çalışmak birbirinden farklı aktivitelerdir ve önemli olan zamanı etkin kullanarak verimli bir şekilde ders çalışabilmektir. İşte size 4 adımda verimli ders çalışma teknikleri...

Dikkat Dağıtıcı Her Şeyden Kaçının

Sessiz bir ortam ders çalışmak için çok önemli! TV ve radyonun kapalı olduğundan emin olun. Telefonunuzu sessize alın. Çalışmanız için internete ihtiyacınız yoksa dikkatinizin dağılmaması için WiFi'nizi kapatın. Kısaca dikkatinizi dağıtan her şeyden uzak durmakta fayda var.

Aynı Anda Birden Fazla Konuyu Çalışmak Yerine Sadece Bir Konuya Odaklanın

Öğrenciler, eksik oldukları konuları bir an önce çalışabilmek için aynı anda birden fazla ders ile ilgilenebilir ancak bu son derece yanlış bir davranış olacaktır. Bunun yerine, bir konuya çalışmak için biraz zaman ayırın, ara verin ve ardından bir sonraki konu için çalışmaya başlayın. Bir göreve odaklanıp iyi bir iş çıkarırsanız ve sonra bir sonraki şeye geçerseniz, görevden çok daha fazla keyif alabilirsiniz. Ayrıca tek bir konuya odaklanmak ders çalışma verimliliğinizi artıracaktır.

Mutlaka Bir Çalışma Programı Hazırlayın

Tüm testlerinizi ve ödevlerinizi listeleyen ayrıntılı bir planlayıcı bulundurun. Her gün için, yapmanız gereken ödevi veya çalışmayı ve ne zaman yapmayı planladığınızı yazın. Sahip olduğunuz diğer zaman taahhütlerinizi de yazmak faydalı olabilir. Her bir öğeyi tamamlarken işaretleyebilmek de çok tatmin edici olacaktır.

Not Almayı Sakın Unutmayın

Bölüm başlıklarını yazarak notlar alın ve ardından her biri için önemli bilgilerle konu ile alakalı birkaç madde yapın. Yazılacak en önemli bilginin ne olduğundan emin değilseniz, genellikle yalnızca en önemli noktaları içeren bölüm özetine bakın.

Siz de planlı bir şekilde ders çalışarak, notlar alarak ve düzenli hareket ederek daha verimli bir şekilde ders çalışabilirsiniz.