5 Adım İle Etkili Ders Çalışma Teknikleri

5 Adım İle Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Öğrenciler için ders çalışmak, hem sınavlarında ve okullarında başarı sağlayabilmeleri için hem de bir sonraki eğitim dönemi için önemli bir süreçtir. Ders çalışmak ya da ders çalışmaya konsantre olmak her öğrenci için aynı seviyede olmayabilir. Hatta her öğrenci için bu süreç kolay değildir. Ders çalışmak her şeyden önce disiplin gerektiren bir uğraştır.  Ayrıca çok fazla test çözmek ya da o gün öğrenilen konuları çok fazla okumak etkili bir ders çalışma yöntemi değildir. Etkili ve verimli ders çalışmak öğrencileri gerçek başarıya ulaştıran ve hedeflerine doğru cevap veren değerli bir süreçtir. Peki bu süreç nasıl olmalıdır? İşte 5 adım ile etkili ders çalışma teknikleri.

1- Öncelikle Amacınızı Belirleyin

Her şeyden önce bir amacınız olması gerekmektedir. Amaçlar davranışları başlatır ve hedefe yönlendirir. Eğer amaçsız bir şekilde ders çalışacaksanız, herhangi bir verim elde etmeyi beklemeyin. Örneğin çalışacağınız derslerin bir listesini yapın. Ya da kendinize bir hedef belirleyin. İleride ne olmak istiyorsunuz? Eğer başarılı bir doktor ya da öğretmen olmaksa hayaliniz, bu amaca uygun bir şekilde ders çalışmalısınız.

2- Günlük ve Haftalık Planlar Yapın

Zamanınızı en etkili şekilde kullanabilmek için mutlaka günlük ve haftalık planlar yapmaya ve onlara uymaya özen gösterin. Bugün kaç soru çözmeniz gerekiyor? Hangi konularda eksiğiniz var? Ders çalışmanız gereken konular hangileri? Bu sorulara cevap bularak günlük ve haftalık planlar yapabilir ve ders çalışmayı daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

3- Ders Çalışmayı Engelleyen Şeyleri Ortadan Kaldırın

Ders çalışma sırasında sürekli telefonunuzla, bilgisayarınızla ya da televizyonla ilgileniyorsanız ders çalışmanız muhtemelen bir işe yaramayacaktır. Dikkatinizi dağıtan her türlü eşyayı ortadan kaldırmalı ve ders çalışmaya odaklanmalısınız. Ruhen ve fiziksel olarak sizi olumsuz etkileyen şeylerden uzak durmak konsantrasyonunuzu artıracaktır.

4- Aynı Anda Birden Fazla Ders İle İlgilenmeyin

Ders çalışırken adım adım gitmek etkili olacaktır. Bir yandan İngilizce çalışırken bir yandan Matematik çalışmak son derece verimsiz bir uğraş olacaktır. Mutlaka tek bir ders ile ilgilenmeli ve tüm dikkatinizi o derse yönlendirmelisiniz.

5- Mutlaka Tekrar Yapın

Derslerle ilgili tekrar yapmak çalıştığınız bilgilerin aklınızda daha iyi kalmasına olanak sağladığından dolayı mutlaka her hafta planlı bir şekilde tekrar yapın. 

Ders çalışmak ve başarıya ulaşmak o kadar da zor bir süreç değil. Yeter ki doğru ve etkili bir şekilde planlı ve programlı olarak çalışın. Emeklerinizin karşılığını mutlaka alacaksınız!