5 Adımda Daha Hızlı Test Çözmek

5 Adımda Daha Hızlı Test Çözmek

Öğrenciler, akademik hayatları boyunca çeşitli ders çalışma teknikleri ile ders çalışmayı daha verimli bir hale getirir. Bu da onların sınav başarısına olumlu anlamda katkı sağlar. Test çözmek, konu ile ilgili pekiştirme sağladığı için öğrenciler herhangi bir ders ile ilgili konu tekrarı yaptıktan sonra konu ile ilgili bol bol test çözmelidir. Ancak burada önemli birkaç kıstas var. Konu ile ilgili yüzlerce soru çözmek her zaman başarı sağlamayabilir ya da çok fazla soru çözmek her zaman konu ile ilgili pekiştirme yapmayabilir. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler de biliyor ki test çözerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, zaman yönetimidir! Zira öğrenciler akademik hayatları boyunca çeşitli sınavlara girer ve bu sayede istedikleri bölüm ya da okula geçiş yaparlar. Sınav süresini doğru ve verimli kullanan öğrenciler, zamanı etkin bir şekilde kullanamayan öğrencilere göre daha başarılıdır. Bu yazımızda 5 adımda daha hızlı test çözebilmeyi aktardık.

1. Adım: Şıklara Kısaca Bir Göz Atın

Soruyu okumadan önce şıklara göz atmak, soruyu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Özellikle paragraf sorularını çözerken paragrafı okumadan önce şıklara göz atabilirseniz, paragrafta size neyin anlatıldığını anlayabilirsiniz.

2. Adım: Tüm Şıkları Mutlaka Okuyun

Yapılan en büyük hatalardan biri şıkların hepsinin okunmamasıdır. Emin olduğunuz bir şık olabilir ancak mutlaka diğer bütün şıkları okumanız gerekmektedir.

3. Adım: Çözemediğiniz Sorularda Vakit Kaybetmeyin

Sınavlarda mutlaka çözemediğiniz ya da çözmekte zorlandığınız sorular çıkacaktır. Ancak bu soruları çözmeye çalışırken fazla vakit kaybetmemeli ve hemen diğer sorulara geçmelisiniz. Aksi takdirde fazla zaman kaybederek zamanı iyi kullanamayabilirsiniz.

4. Adım: Önce Soru Kökünü Okuyun

Soruları çözerken önce soru kökünü okursanız, paragrafı okurken beyniniz onu anlamaya ve çözmeye yönelik okuyacaktır. Bu yüzden her zaman önce soru kökünü okumakta fayda var.

5. Adım: Altı Çizili Kelimelere Mutlaka Dikkat Edin

Altı çizili kelimelere dikkat edin. Sizden ne isteniyor? Altı çizili kelimelerde olumlu anlam mı olumsuz anlam mı var? Soruları iyi anlamaya çalışın.

Ders çalışma tekniklerine dikkat ederek ya da test çözme tekniklerini daha iyi kavrayarak akademik başarınıza katkı sağlayabilir ve zamanınızı daha verimli kullanabilirsiniz.