Amaç Belirlemek Ders Çalışmak İçin Neden Önemli?

Amaç Belirlemek Ders Çalışmak İçin Neden Önemli?

Yaptığımız her işin altında bir amaç vardır. Fabrika yöneticileri daha fazla ürünü daha kısa sürelerde ve daha az emek gücüyle üretmek için tasarılar yaparlar. Daha fazla öğrenmek ve toplumda yerimizi kazanabilmek için okullarda edindiğimiz bilgilerle kendimizi geliştirmek isteriz. Aklımızdaki amaç, ulaşılacak yer, faaliyetimiz sırasında nerede olduğumuzu anlamamızı sağlar ve bu motivasyonla ilerleriz. 

Aslında yaptığımız her eylemin altında bir amaç vardır demek yanlış olmayacaktır. Neyi niçin yapıyoruz? Kendi başarımızı sağlayabilmek için kendimizi daha fazla nasıl motive edebiliriz? Tüm bu soruların ve dolayısıyla cevaplarının bir amacı vardır, zira amaçsız hiçbir eylem gerçekleşmez!

Ders Çalışmak İçin Amaçlar Belirlemek

Ders çalışmanın önemi, kendimize belirlediğimiz amaca veya amaçlara göre artar ya da azalır. Kazanması son derece yüksek puan gerektiren bir okulu kazanmak istiyorsak örneğin, ders çalışma etkinliğimizin bir alışkanlık haline gelmesi ve hayatımızda temel bir yer teşkil etmesi hayati öneme sahiptir. Etkili ders çalışma tekniklerini öğrenmek ve uygulamak, bu güzel amacımızda bize yardımcı olacak en iyi yöntem olacaktır. 

Fakat tabii insan her zaman uzun vadeli düşünemeyebilir. Gelecek hakkındaki düşüncelerimiz bazı zamanlarda bize bulunduğumuz yerden son derece uzakta görünebilir ve eylemlerimizi uygularken kendimizi bu uzak hedef ile şimdiki zaman arasında bulamayabiliriz. Bu duruma karşı dikkatimizi dağıtmamak ve çalışma alışkanlıklarımızı sürdürebilmek için kendimize kısa zamanlı amaçlar belirleyebilir ve bu amaçların akabinde gelecek ödüller seçebiliriz. 

Kontrol Noktaları

Tıpkı çoğumuzun bilgisayar oyunlarından aşina olduğumuz kontrol noktaları (checkpointler) gibi, kısa zamanlı hedeflerimiz de ulaşmak istediğimiz sonal hedef ile şimdi bulunduğumuz zaman arasındaki yerimizi görmemizi sağlarlar. Örneğin 1 ay içerisinde x, y, z konularını algılamış ve en fazla 2 veya 3 hata ile testlerimizi çözebiliyor hale gelmeyi hedefleyebiliriz. İyi bir okul kazanma hedefine giden yol pek çok farklı ders konusunu öğrenmek ve bunlarda ustalaşmayı gerektirdiği için hedeflerimizi bu konular ışığında daraltmak, gittiğimiz yolu görmemizde bize inanılmaz olumlu fayda sağlar.

Bu kısa zamanlı hedeflerin ardından, kendinize ödüller de vermeniz olumludur. Zira ödül, dopamin mekanizmasının beynimizde çalışmasına etki eder. Bu dengeyi doğru bir biçimde kurarak beyin aktivitenizin sizin için çalışmasını sağlayabilir ve iyi bir okul kazanma hedefinize doğru önemli bir adım atabilirsiniz.