Bilgisayar Dersi Çocuklara Ne Sağlıyor?

Bilgisayar Dersi Çocuklara Ne Sağlıyor?

Eğitim de tıpkı diğer her şey gibi teknolojiye paralel şekilde değişiyor, gelişiyor ve şekilleniyor. 50 yıl önce eğitim yöntemleri bugünden daha farklıydı ve 50 yıl sonra da gelişen iletişim aygıtlarımızla birlikte daha da farklı olacak. Son hızda ilerleyen teknolojik gelişim, eğitimde yenilikçi yaklaşımların da sürekli olarak ortaya çıkmasına ortam hazırlıyor. Aslında dünyada o kadar da yeni sayılmayan fakat ülkemiz ve bölgemizde yeni sayılabilecek bir eğitim uygulaması olarak bilgisayar dersi de bunların arasında.

Bilgisayar Destekli Eğitimin Getirdikleri

Bilgisayarlar kısacası insan zihninin hızla işleyemeyeceği bilgileri işler, insanların tasarılarını olağanüstü bir hızla gerçekleştirir ve görsel olarak önümüze getirirler. Şu an bize ne kadar normal görünse de aslında gezegendeki yaşamımız açısından bizlere teknik, teorik anlamda inanılmaz bir yetkinlik sağlıyorlar. Çok yüksek hızlarda iletişim sağlayabiliyoruz, bir çizim yapabilmek için sınırsız bir skalada ve miktarda renge ve dijital aygıta sahip olabiliyoruz, kaydettiğimiz sesleri gelişkin yazılımlar aracılığıyla değiştirebiliyor, geliştirebiliyoruz.

Bu aygıtların bizlere sağladıkları faydalar elbette ki bunlarla sınırlı kalamaz. Fakat eğer ne demek istediğimizi anlamak istiyorsanız yalnızca bilgisayarların kullanılmadığı bir dünyayı, bilgisayarınızın olmadığı bir hayatı hayal etmeye çalışın. Eğer hayal edebildiyseniz, elinizin altında daima hazır bulunan bilginin, dünyanın her yeriyle sağlayabileceğiniz anında iletişimin olmadığı zamanlara geri dönmek isteyebilir misiniz? Büyük bir ihtimalle istemeyeceğinizi varsayıyoruz, işte demek istediğimiz bu. 

Bilgisayarların desteklediği eğitim faaliyetleri de bu makinelerin getirdikleri faydalara paralel katkılar sağlayacaktır bizlere. Bilgiye anında ulaşabileceğimiz güvenilir platformlar aracılığıyla öğrenme süreci içerisinde bilgi edinme ve bunları kullanma hızımız eski insanlara göre çok daha yüksek olacaktır. Örneğin anlatması, kavraması zor olan matematiksel formüller bir bilgisayar yardımıyla kolaylıkla görsel ve sadeleştirilmiş bir biçime sokulabilir. Bilgisayarlar onları kullanan kişilerin bireysel katılımlarıyla çalışan aygıtlar oldukları için “deneme-yanılma” süreçleri için gereken zamanı yarıya, hatta daha aza indirebilirler. Ayrıca bilgisayarlar, eğitim almaları zorunlu olan çocukların sıkılmadan, eğlenerek öğrenebilecekleri eğitsel oyunların da en optimal hızda işletilebilecekleri ortamlar haline gelmiştir. 

Bu faydalarıyla bilgisayar dersleri, öğrencilerin eğitim için duydukları gereksinimleri de değiştirmektedir. Bu ilerlemelerin ışığında gelecekte öğrenim için evden çıkmanın gerekip gerekmediği tekrardan sorgulanacaktır. Öğretmenlik mesleğinin tanımı değişecek ve kendine yeni anlamlar edinecektir. Hatta bireysel olarak öğrenmenin önünü açan bilgisayarlar, öğrencilik ve öğretmenliği birbiriyle harmanlayabilecek hale bile gelebilir; sınırsız bilgiye erişimi olan genç bireyler yoğunlaşmak istedikleri alanlara dair kendi eğitim programlarını, müfredatlarını da oluşturabilir. Daha kurgulamaya devam edilebilir lakin buradan sonrasını bilimkurgu yazarlarına bırakmak daha doğru olacaktır…

Eğitici Oyunlar İçin

Peki Games de bilgisayar destekli eğitim üzerine odaklanmış bir platform. Burası, uzman ekibimiz tarafından programlanan eğitici oyunlar vasıtasıyla, çocuklar için daha verimli ve daha eğlenceli öğrenme süreçleri yaratmak için tasarlanmıştır. 

Eğer siz de bir eğitimci veya öğrenci velisi iseniz, sorumluluğunuz dahilindeki çocukların daha verimli öğrenme süreçlerinden geçmesini istiyorsanız atacağınız adımlar çok basit. Hesabınızı ücretsiz oluşturun. oyunlarımızdan herhangi birini öğrencinizin indirmesini sağlayın. Cep telefonunuza gelen aktivasyon kodunu, oyunun içerisine girerek öğrencinizin akademik gelişimini takip edin. 

Eğer Peki Games oyunları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız internet sitemizde yer alan iletişim formunu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.