Bilgisayar Oyunları Tehlikeli mi?

Bilgisayar Oyunları Tehlikeli mi?

Bilgisayar oyunları dünyanın her yerinde, her yaştan insanın kullandığı bir eğlence aracı oldu artık. Farklı türlerde, farklı zihinsel deneyimler yaşamamızı sağlayan oyunlar mevcut; yüksek hızlı yarışlara katılabilir, fantastik maceralara çıkabilir, çözülmesi gereken olayları çözümlemek için çabalayabiliriz. Bu oyunlar son derece uyarıcıdır, etkileyicidir. Yaygınlıkla kullanılan, tüketilen bilgisayar oyunlarıyla çocuklar, artık oldukça erken yaşlarda tanışıyorlar. 

Çocuklar ve Bilgisayar Oyunları

Bilgisayar oyunlarının çocuk üzerindeki etkileri üzerine çok sayıda araştırma yapıldı, makaleler yazıldı, ekranlarda tartışıldı. Pek çok araştırma sonucu, doğru seçilmiş bilgisayar oyunlarının düzenlenmiş kullanımının, zihinleri gelişim sürecinde olan çocuklar için olumlu etkileri olduğu saptanmıştır. Fakat elbette ki bilgisayarların, teknolojik aygıtların yanlış ve düzensiz kullanımından kaynaklanan bazı davranış bozuklukları da oluşabilmektedir.

Uyku düzenlerini bozucu şekilde ve çok uzun zaman oyun oynayan çocukların bilişsel kabiliyetlerinde bozulmalar gözlemlenebilmekte, hiçbir kontrol mekanizması olmadan bilgisayar oynayan çocuklar bağımlılık yaşayabilmektedirler. Burada sorulan “Bilgisayar oyunları tehlikeli mi?” sorusu doğru ve yerinde bir sorudur kuşkusuz. Fakat tehlike, bilgisayar oyunlarının kendisinde değildir, tehlikeli olan şey düzensizliğin, öz disiplinin sağlanmamış olmasıdır. 

Bilgisayar Oyunlarının Kazandırdıkları

Günümüz yaşamında neredeyse vazgeçilmez hale gelen bir eğlence aracıdır bilgisayar oyunları. Her yaştan kullanıcıya göre oyunlar bulunmaktadır ve uluslararası tüketim kanunları aracılığıyla da bu oyunların tüketimi yaş grupları temel alınarak sınıflandırılmıştır. Piyasaya sürülen her oyun hangi yaş kitlesine hitap ettiğini ve etmediğini açıkça belirten ibarelerle çıkmaktadır. Çocuk sahibi ebeveynlerin bu düzenlemelerden ve doğal olarak çocuklarının oynayacağı oyunlardan haberleri olmalıdır. 

Çalışma, sosyalleşme, bedensel faaliyetler gibi kritik insani faaliyetlerle birlikte oyun oynamanın planlanmış olması çocukların bilgisayar oyunlarından faydalanmasını sağlar. Bu faydalar nelerdir?

1- Günde bir saat bilgisayar oyunu oynamak çocukların eğlenceli vakit geçirmesini sağlar. Bu da stres ve kaygının azalmasında etkilidir. 
 
 2- Özellikle strateji oyunları, sorunlara analitik bir şekilde yaklaşmayı ve çözüm üretmeyi öğretir. 
 
3-  Birçoğu İngilizce olan bilgisayar oyunları, çocukların İngilizcelerini geliştirmelerine dolaylı olarak katkı sağlar. 
 
4- Oyundaki bir sonraki bölüme geçmek için yeni stratejiler geliştirmek şarttır. Yeni bir plan yapmak ve bunları uygulamak, çocukların zihinsel gelişimini destekler. 
 
5- Farklı senaryolara ve karakterlere ev sahipliği yapan bilgisayar oyunları yaratıcılığın gelişmesini sağlar. 
 
6-  Strateji oyunları duygusal zekanın gelişmesinde en az kitaplar kadar etkili olabilmektedir. Motivasyon ve empati yeteneğinin arttıran bilgisayar oyunları, çocuklara liderlik vasfı kazandırıyor. 
 

Peki Games: Eğlenceli bir eğitim platformu

Çocuklar artık çok erken yaşta bilgisayar oyunlarıyla tanışıyorlar. Bu oyunlar sayesinde yeni deneyimler kazanabiliyor ve hayal güçlerini büyük ölçüde geliştirebiliyorlar. Tabii dünyada yalnızca eğlence ve sanal deneyim amaçları dışında üretilen oyunlar da var. Çocukların eğitimlerinden, uçak pilotlarının eğitimlerine, astronotların eğitimleri için dünyada yoğunlukla oyun teknolojilerinden faydalanılıyor. Mobil oyunlarla eğitim sağlayan uygulamalar her geçen gün daha da yaygınlaşıyorlar. 

Uzman oyun geliştiricilerimizin elinde üretilen, 5. 6. 7. ve 8. sınıf ortaokul öğrencilerinin müfredatlarına ve eğitim ihtiyaçlarına göre oluşturulan oyunların çevresinde kurduğumuz Peki Games, faydalanmak isteyen herkesin ücretsiz olarak katılabileceği ve gelişimine katkıda bulunabileceği bir platform. Peki Games’e ait tüm oyunlar, IOS ve Android işletim sistemlerine sahip telefon ve tabletlerden ücretsiz olarak indirilebilmektedir. 

Eğer siz de bir eğitimci veya öğrenci velisi iseniz, sorumluluğunuz dahilindeki çocukların daha verimli öğrenme süreçlerinden geçmesini istiyorsanız atacağınız adımlar çok basit.

1. Hesabınızı ücretsiz oluşturun. 
2. Oyunlarımızdan herhangi birini öğrencinizin indirmesini sağlayın.
3. Cep telefonunuza gelen aktivasyon kodunu, oyunun içerisine girerek öğrencinizin akademik gelişimini takip edin. 

Eğer Peki Games oyunları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız internet sitemizde yer alan iletişim formunu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.