Bilgisayar Oyunlarının Öğrenmeye Faydaları

Bilgisayar Oyunlarının Öğrenmeye Faydaları

1.5 yıl oldu; tüm dünyayı etkileyen pandemi sebebiyle çoğumuz evlerdeyiz. Neredeyse her iş yeri bu süreçte evden çalışma sistemine geçti. İş yerleri ile birlikte okullar da evden eğitim uygulamalarını geliştirdiler. Bilgisayarlarla zaten kopmayacak bağlar kurmaya başlamıştık, derken artık bilgisayarları ne şekilde, ne kadar faydalı şekilde kullanabileceğimiz üzerine daha fazla düşünür olduk. Çünkü eve kapandığımız için yakınlarımız, sevdiklerimizle birlikte, bilgisayarlarımız ve mobil aygıtlarımız ile de baş başa kaldık.

Elbette ki eğlenebilmek için artık her yaştan insan bilgisayar oyunları ile vakit geçiriyor. Bilgisayar oyunları, bizi farklı karakterlerin gözünden, gerçekte hiç göremeyeceğimiz dünyaları görmemize olanak tanıyor. Çok oyunculu oyun sunucularında gerçek arkadaşlıklarımızdan farklı, fakat yine de son derece samimi olabilen arkadaşlık deneyimleri edinebiliyoruz. 

Bize Ne Kazandırıyor Bu Oyunlar?

Bilgisayar oyunlarının faydaları son yıllardaki süreçte her zamankinden çok daha fazla gündemde. Belki geçmişte bilgisayar oyunlarının zararlarından bahsediyorduk: Acaba bizi kötü mü etkiliyor?  Acaba çocuklarımız bilgisayar oyunlarına bağımlılık mı gerçekleştiriyor? Evet, bilgisayar oyunu bağımlılığı günümüzde de hala mecvut ancak her oyun, bağımlılık yapmıyor ya da her oyun zararlı değil! Zira artık eğitici oyunlar sayesinde çocuklarımız keşfediyor ve öğrenebiliyor.

Çocukların analitik düşünme yetenekleri, karar verme mekanizmaları artık çoğunlukla bilgisayar oyunlarındaki deneyimleri sayesinde gelişiyor. Eskiden strateji oyunlarının planlama yeteneklerini geliştirdiği, çoklu oyunculu oyunların sosyal yetenekleri ve iletişim becerilerini geliştirdiği söylenirdi fakat şimdi iç içe geçmiş oyun türleri artık bir bütün halinde farklı edimlerimizi geliştirmemize yarıyor. 

Eğer çocuklarınız için bilgisayar oyunlarının olumsuz etkileri hakkında endişeleniyorsanız, buna engel olmanın bir numaralı yolu oynadıkları oyunların neler olduklarını sizlerin de biliyor olmanız. Zaten piyasaya sürülen oyunlar hangi yaş grubuna hitap ettiklerini ifade eden bildirimlerle çıkıyor ve hareket edeceğiniz yol konusunda size yardımcı oluyorlar. 

Eğlenerek Öğrenmeyi Sağlayan Eğitici Oyunlar

Tabii dünyada yalnızca eğlence ve sanal deneyim amacı dışında tutulan oyunlar da var. Mobil oyunlarla eğitim sağlayan uygulamalar her geçen gün daha da yaygınlaşıyorlar. Üstelik bu oyunlar sayesinde artık öğrenciler ders çalışıp sınavlarına hazırlanabiliyorlar!

Peki Games bilgisayar destekli eğitim üzerine odaklanmış bir platform. Burası, uzman ekibimiz tarafından programlanan eğitici oyunlar vasıtasıyla, çocuklar için daha verimli ve daha eğlenceli öğrenme süreçleri yaratmak için tasarlanmıştır. Oyunlarımızı IOS veya Android işletim sistemlerinden birine sahip herhangi bir cihaz üzerinde ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Eğer siz de bir eğitimci veya öğrenci velisi iseniz, sorumluluğunuz dahilindeki çocukların daha verimli öğrenme süreçlerinden geçmesini istiyorsanız atacağınız adımlar çok basit.

1. Hesabınızı ücretsiz oluşturun. 
2. Oyunlarımızdan herhangi birini öğrencinizin indirmesini sağlayın.
3. Cep telefonunuza gelen aktivasyon kodunu, oyunun içerisine girerek öğrencinizin akademik gelişimini takip edin. 

Eğer Peki Games oyunları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız internet sitemizde yer alan iletişim formunu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.