Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Nedir?

Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Nedir?

Kişilerin bilgisayar, akıllı cihazlar ya da oyun konsolları ile oynanan oyunlar ile aşırı vakit geçirmesi ve bu oyunları oynayamadığı zaman sosyal ve fiziksel problem yaşamasına oyun bağımlılığı denmektedir. Bilgisayar oyunu bağımlılığı ise bu bağımlılık türünün bir alt türüdür. Bilgisayar oyunlarına bağımlı olan kişiler gerçek dünya ile çok az iletişim kurmakta ve vaktinin çoğunu bilgisayar başında geçirmektedir.

Oyun Oynayan Herkes Oyun Bağımlısı mıdır?

Oyun oynayan herkesin oyun bağımlısı olduğunu dile getirmek son derece yanlıştır. Her çocuğun ya da her bireyin oyun oynaması oldukça olağan bir süreçtir. Eğer öğrenciniz ya da çocuğunuz günde birkaç saat vaktini oyun oynayarak geçiriyorsa bunda şüphelenmeniz gereken bir şey yoktur. Hatta öğrenciler eğitsel oyunlar ile ders çalışma imkanı bile bulabilirler. Nasıl mı?

Oyun ve Ders Şimdi Bir Arada!

Peki Games, öğrenciler için oyun ve ders çalışmayı bir araya getirdi. Öğrenciler Peki Games oyunlarını oynayarak ders çalışma ve ders tekrarı yapma imkanı buluyor. 5. sınıftan 8. sınıfa kadar olan öğrenciler için geliştirilen Peki oyunlarını IOS ve Android sisteme sahip bütün telefon ve tabletlerden ücretsiz bir şekilde indirmek mümkün.

Peki Games Ders Çalışmaya Nasıl Katkı Sağlıyor?

Müfredat içeriklerinden oluşan soruları çözen öğrenciler Türkçe, Matematik, İngilizce, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler derslerinde başarı elde edebiliyor. Sorular ise akademisyenler tarafından hazırlandı. Yaklaşık 30.000 soruyu çözen öğrenci hem oyunda ilerleme şansı buluyor hem de derslerine çalışabiliyor. Peki oyunları aynı zamanda öğretmenler ve aileler tarafından da izlenebilmekte.

Yapay Zeka İle Dijital Öğretmen Süreci

Geliştirdiğimiz yapay zeka algoritmaları sayesinde öğrencilerin başarısı, zeka yönelimi, branş okuryazarlığı ve daha birçok şey izlenebiliyor. Bu yüzden aslında hedef kitlemiz sadece öğrenciler değil aynı zamanda veliler ve öğretmenler. Klasik öğrenme yöntemlerinden sıkılan öğrenciler için oldukça keyifli bir uygulama olan Peki Games, öğrenciye her şeyden önce ders çalışma motivasyonu kazandırıyor.

Dijitalleşme sürecinin artık hayatımızın her noktasına etki ettiğini biliyoruz. Bu süreci en verimli şekilde kullanabilmek bizim elimizde. Öğrencinize ders çalışma motivasyonunu oyun ile sağlayabilmek için uygulamamızı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.