Bilgiye Erişimde İnternetin Rolü

Bilgiye Erişimde İnternetin Rolü

Dijital alanında yaşanan değişim ve gelişmelere bağlı olarak internet teknolojileri de hızlı bir şekilde yenilenmektedir. İnternet ortamında sunulan içerikler, web sitelerinde yer alan bilgiler, elektronik haber kaynakları gün geçtikçe daha da artmaktadır. Artık hemen herkesin internet kullandığı bir gerçek. İnternetteki bilgiler ve gelişmeler arttıkça, kullanıcı sayısında da artış olmaktadır demek yanlış olmayacaktır. İnternet teknolojileri farklı amaçlar doğrultusunda her kesimden kullanıcıya hitap eden bir teknolojidir. Dolayısıyla bilgiye erişimde internetin rolü önemlidir diyebiliriz. 

Bilgiye Ulaşmak İçin Kullandığımız Araçlar

Bilginin artması ile birlikte bilgi kaynaklarının da buna bağlı olarak artış göstermesi kaçınılmazdır. Eskiden bir konuyu araştırmak için kütüphaneler, gazeteler, dergiler, kitaplar vb. kullanılırdı. Oysa artık herhangi bir konu ile ilgili araştırma yapmak için internet kullanıyor olmamız yeterli. Kişiler, bilgiye en hızlı şekilde ulaşabilmek için interneti tercih etmektedir. Her şey artık bir tık kadar uzağımızda sadece. 

Arama Motorları İle Her Şeyi Keşfedebilmek Mümkün

Gelişen teknoloji ile birlikte büyük bir dijitalleşme süreci yaşıyoruz. İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte arama motoru kavramlarına artık uzak değiliz. Arama motorları sayesinde ihtiyacımız olan herhangi bir konuyu ya da bilgiyi öğrenebiliyor ya da ilgili konu hakkında birçok şey keşfedebiliyoruz. Ancak internette yer alan her bilgi elbette doğru değildir. Bu süreç her ne kadar bilgiye ulaşma hızımızı artırsa da, bilgi kirliliği nedeni ile kullanıcılar bilginin güvenirliliğini sorgulamaktadır. 

İnternetteki Bilgilerin Güvenli Olduğunu Nasıl Anlarım?

İnternette yer alan bilgilerin güvenli olup olmadığını anlamanız için birkaç yöntem var. Öncelikle ziyaret ettiğiniz web sitesinin site kimliği, adres çubuğunda ve web adresinin solunda yer alıyorsa ziyaret etmiş olduğunuz site güvenli bir sitedir. Bir sitenin güvenli olup olmadığını anlamak için adres çubuğunda yer alan web sitesi adresinin soluna bakın. Eğer solunda kilit görseli yer alıyorsa bu site güvenli bir sitedir. Peki sitede yer alan bilgiler ne derece doğru? Öncelikle hangi konuyu araştırıyorsanız ilgili konu ile alakalı resmi web sitelerini ziyaret edin. Resmi web sitelerinde yer alan bilgiler ve haberler doğru bilgilerdir. Haberin ya da bilginin doğru olup olmadığını birkaç farklı siteyi ziyaret ederek de anlayabilirsiniz. 

Artık dijital bir çağda yaşıyoruz ve internet kullanımının artıyor olması kaçınılmaz bir gerçek. İnterneti daha güvenli ve verimli kullanmak yine bizim elimizde. Birkaç püf noktaya dikkat ederek interneti daha verimli ve keyifli şekilde kullanabiliriz.