Bilim Kurgu Romanlarının Babası: Jules Verne

Bilim Kurgu Romanlarının Babası: Jules Verne

"Bilim kurgunun babası" olarak kabul gören Jules Verne,  8 Şubat 1828 yılında Fransa'da doğdu. Özellikle uzay, hava taşıtları, denizaltılar hakkında yazan Verne; Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Dünyanın Merkezine Yolculuk ve Seksen Günde Devr-i Âlem gibi ünlü romanlarıyla tanınır. Verne, 1979'dan beri Agatha Christie ve William Shakespeare arasında yer alan dünyanın en çok çevrilen ikinci yazarı olmayı başarmıştır.

Verne'in İlhamı Öğretmeniydi

Jules Verne 1834'te altı yaşındayken, Nantes'teki 5 Place du Bouffay'de yatılı bir okula gönderildi. Öğretmen Madam Sambin, yaklaşık 30 yıl önce ortadan kaybolan bir deniz kaptanının dul eşiydi. Madam Sambin öğrencilere sık sık kocasının, bir kazazede olduğunu ve sonunda Robinson Crusoe gibi ıssız bir adadan cennete gideceğini söylüyordu. Öğretmeninin anlattığı bu tema, hayatı boyunca Verne'de kalacak ve birçok romanında yer alacaktı.

Hukuk Eğitiminden Yazarlığa Bir Yol

Jules Verne'in babası, onun yazarlıktan para kazanamayacağını düşündüğü için oğlunu bir hukuk fakültesine gitmesi için ikna etti. Temmuz 1848'de Verne, babasının ona meslek olarak hukuku seçmesi gerektiğini söylediği için Paris'e gitti. Verne, Paris'e bir siyasi kargaşa döneminde geldi: 1848 Fransız Devrimi. Bu yıllardan sonra Verne, hukuk çalışmalarına devam ederken tiyatroya olan tutkusunu besleyerek sayısız oyun yazdı. Jules Verne tiyatro eserlerini yazarken Victor Hugo'dan çok etkilendiğini belirten şu sözleri dile getirdi: "Victor Hugo'nun etkisi altındaydım, gerçekten de eserlerini araştırıp yeniden okuyarak çok heyecanlandım. O zamanlar Notre Dame de Paris'in tüm sayfalarını ezbere okuyabilirdim."

Jules Verne Kolit Hastasıydı

Bu dönemde, Verne'in ebeveynlerine yazdığı mektupların içeriği, öncelikle masrafları ile alakalı ve birdenbire ortaya çıkan şiddetli mide krampları ile ilgiliydi. Ziyaret ettiği doktorlar onun kolit hastası olduğunu ileri sürüyordu. Verne, hastalığın annesinden miras kaldığına inanıyordu. Mart 1849'da bir kolera salgını söylentileri bu tıbbi endişeleri daha da artırdı. Jules Verne aynı zamanda şeker hastasıydı ve ne yazık ki 1902’de kısmen görme yeteneğini kaybetti. 24 Mart 1905 yılında ise Amiens’teki evinde hayata gözlerini yumdu.

En ünlü eserleri arasında Balonla Beş Hafta, Ay'a Seyahat, Kaptan Grant'ın Çocukları, Esrarlı Ada, On Beş Yaşında Bir Kaptan yer alır.