Çocuğa Ait Ayrı Bir Odanın Ders Çalışmaya Etkisi Nedir?

Çocuğa Ait Ayrı Bir Odanın Ders Çalışmaya Etkisi Nedir?

Ders çalışmak, öğrenciler için oldukça önemli bir süreçtir. Verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri ile öğrenciler başarıya ulaşarak istedikleri hedefe daha çok yaklaşırlar. Verimli ders çalışmak saatlerce ders çalışmak anlamına gelmez. Birçok öğrenci, saatlerini test çözerek ya da ders tekrarı yaparak geçirir ama hepsi aynı derecede başarılı olamaz. İşte öğrencilerin bu noktada dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Ders Çalışma Ortamı Mutlaka Sessiz Bir Ortam Olmalı

Öğrencilerin ders çalışma ortamı mutlaka sessiz bir alan olmalı. Gürültülü, kalabalık bir yer ders çalışmaya engel olur. Akşam vakitlerinde salonda televizyon açıkken öğrencinizin ders çalıştığını düşünün. Sizce bu ne kadar verimli bir çalışma olur? Televizyon gibi materyaller çocuğun dikkatini dağıtacağı için ders çalışmasına da engel olacaktır, dolayısıyla öğrenci bir süre sonra zaten ders çalışmak istemeyecektir. İşte bu süreçte çocuğa ait ayrı bir oda olması çok önemli.

Çocuğa Ait Çalışma Odası

Çocuğa ait bir çalışma odasının olması, ders çalışırken ona sessiz bir ortam yaratır. Odanın düzenli, havadar ve ışık alan bir alan olması ise öğrencinin dikkatinin dağılmaması için önemlidir. Karışık ya da basık bir oda her şeyden önce isteksizlik uyandıracaktır. Ayrıca çalışma masasının düzenli olması da yine verimlilik açısından önemlidir. Ders materyallerinin düzgün ve düzenli olması, öğrencinin ders esnasında onlara ulaşma hızını etkileyecektir. Dağınık bir masada dakikalarca defter ya da kitap arayan öğrenci bir süre sonra sıkılacaktır. Bu da zamanı verimli kullanmak açısından olumsuz bir süreçtir.

Odanın Renklerine Dikkat

Çalışma odasının renkleri verimliliği etkileyen bir diğer unsurdur. Mümkünse odanın rengi açık tonlarda olmalıdır. Açık ton duvar rengi ya da eşyalar odaya ferah bir görünüm sağlayacağı için bu ton renkler tercih edilmelidir. Aydınlık bir ortam çalışma isteğini uyandıracaktır. Ayrıca duvarlarda ya da çalışma masasının etrafında derslere dair küçük notların bulunması, öğrenme hızını etkiler. 

Başarıyı ve verimliliği etkileyen birçok unsur var. Siz de bu küçük detaylara dikkat ederek öğrencinizin daha verimli ders çalışmasını sağlayabilir ve akademik başarısını artırmasına yardımcı olabilirsiniz.