Çocuğu Sıkmadan İnternet Kullanımına İzin Vermek

Çocuğu Sıkmadan İnternet Kullanımına İzin Vermek

Çocuklar internet kullanmalı mı? Bu soruya verilecek çeşitli yanıtlar bulunabilir. Ama biz ne dersek diyelim çocuklar gözlerinin önünde bulunan, herkesin bildiği, herkesin kullandığı bu ortamı merak edecek ve kendisi deneyimlemek isteyecektir. İnatçı bir çocuğun internet kullanımını keskin kısıtlamalarla da muhtemelen engelleyemezsiniz.

Elbette ki internetin faydaları olduğu gibi, yanlış kullanıldığında doğan zararları da vardır. Özellikle bu zararlar henüz zihinsel fonksiyonları gelişim aşamasında bulunan çocuklar için çok daha yıkıcı olabilir. Büyümekte olan insanın bedensel olarak hareket edebilmesi, doğrudan sosyal ilişkiler içine girmesi, zamanını planlamayı öğrenebilmesi gerekmektedir. Sizin net bir biçimde internet kullanımını engellediğiniz bir çocuk, sizin hiçbir kontrolünüzün olmadığı ortamda, sizi atlatarak kendisine göre internet kullanmaya başlayabilir. Bu sizin korktuğunuzdan çok daha kötü sonuçlara sebep olacaktır.

Güvenli İnternet Doğru Seçim

Çocukların kendilerine uygun olarak internet kullanabilmeleri için, henüz karşılaşmamaları gereken içerikleri filtreleyen uygulamalar en basit internet tarayıcılarında bile yer alıyor. Bu filtrelerin yardımı ve düzenli olarak kontrolüyle öncelikle çocuğunuzun kendisi için zararlı olabilecek içeriklerle karşılaşmamasını sağlayabilirsiniz. 

Ayrıca çocuğunuzun internette geçirdiği vakti, nereleri ziyaret ettiğini ve sosyal medya platformlarında kimleri, hangi konuları takip ettiğini kendisiyle konuşuyor olmalısınız. Kısacası onu internet ağlarında yalnız bırakmamalısınız. Bunun öncelikli yolu ise ebeveynler olarak internet dünyasına aşina olmanız ve çocuğunuzun bu dünyada nelerle karşılaşabileceği hakkında genel fikir sahibi olmanızdır. Eğer onun görüp benimseyeceği dijital trendlerin, ifade biçimlerinin dilinde konuşamazsanız bu konuda çocuğunuzla uygun bir iletişim sağlamanız zor olacaktır. 

Örnek Davranışlar Uyum Getirir

Ayrıca bilgisayar oyunlarında olduğu gibi akıllı telefonların ve internetin kullanımına da bir kota getirmeniz gerekmektedir. Yani siz günün her saati elinizde telefonunuzla dolaşıyor, sürekli olarak internette gezebiliyorsanız çocuğunuzun bu tür kısıtlamalara gönüllü olarak uyacağını beklemeyin. Eğer çocuğunuza ulaşmak, onun için iyi olanı kendisine benimsetmek istiyorsanız davranışlarınız ile kendisine örnek olmalısınız. 

Onu Farklı Aktivitelere Yönlendirin

İnternet çok güçlü uyaranların bulunabileceği, beynin farklı mekanizmalarını aynı anda güçlü bir biçimde çalışmasını sağlayan bir ortam. Bu tip uyaranlara fazla maruz kalmak, kişilerin gerçek gündelik yaşamda olan şeylere kayıtsız kalmasına neden olabilir. Dolayısıyla internet kullanma zamanları bittiğinde muhakkak ki çocuğunuzla birlikte bir şeyler yapmalı veya bedensel, sosyal başka bir aktivite için kendisini teşvik etmelisiniz. 

İnternet Düşman Değil

İnternet artık modern yaşamlarımızın vazgeçilmez bir parçası. Günümüzde doğan ve büyüyen kuşaklar da artık internetin, bilgisayarın bu sürecine şahit olarak büyüyorlar. Yetkin bireyler haline gelebilmeleri için artık bu gibi gelişkin teknolojik imkanları doğru bir biçimde kullanmayı öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü büyüdüklerinde de yapacakları iş, sosyal-kültürel yaşamları sebebiyle internet kullanmak zorunda kalacaklar. Erken yaşta bilinçlenmeleri, hem sizin hem de çocuğunuzun açısından faydalı olacaktır. 

Evet internet artık hayatımızın her yerinde. Öyle ki çocuklar pandemi sürecinde uzaktan eğitim ile derslerini sürdürdüler. İnterneti doğru kullanmak, onun için faydalı olacaktır. Ayrıca internetteki eğitici ve öğretici oyunlar sayesinde öğrenciniz öğrenebilir, keşfedebilir ve hatta ders çalışabilir!