Çocuklar İçin Abur-Cubur Tüketimi Neden Zararlı?

Çocuklar İçin Abur-Cubur Tüketimi Neden Zararlı?

Dengeli ve sağlıklı beslenme, bebeklik döneminden yaşlılık dönemine kadar bütün bireyler için önemli bir süreçtir. Dengeli ve yeterli beslenme hastalıkların korunmasına, vücut kitle indeksinin ideal düzeyde olmasına imkan tanır. Günümüzün en büyük sağlık problemlerinden biri ne yazık ki obezitedir. Sağlıksız beslenme, aşırı ve yağlı besin tüketimi, abur cubur tüketimi obeziteyi tetikler ve bu süreç hem birey sağlığı hem de toplum sağlığı için ciddi bir problemdir. Beslenme her yaştan kişiyi ilgilendirdiği için çocuklarda da dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Peki çocuklar için abur cubur tüketimi neden zararlı?

Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral değerleri vücuda yeterli miktarda alınmalıdır. Bunun için her besin türünden yeterli miktarda ve aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Hiçbir besleyici değeri olmayan abur cubur gıdalar çocuklar için oldukça zararlıdır. Abur cubur ya da fast-food diye tabir ettiğimiz yiyeceklerin yağ içeriği çok yüksektir ve genellikle doymuş trans yağlar içerir. Bu da özellikle çocuklarda obeziteyi tetikler. 

Sağlıklı Atıştırmalıklar En Güzeli ve En Lezzetlisi!

Çocuklarınız için evde hazırlayabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklardan yapabilirsiniz. Blender'dan geçirilen meyve-süt ya da meyve-yoğurt karışımları çocuklar için hem lezzetli hem de sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır. Ayrıca eğer çocuğunuz çok fazla paketli gıda tüketmekten hoşlanıyorsa evde kek ve benzeri yiyecekler yapabilirsiniz. Elbette çocuğunuz ev yapımı kek ya da börek tüketirken de dikkatli olmalı ve aşırıya kaçmamalıdır.

Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar

Abur cubur tüketiminin obeziteyi tetiklediğinden bahsetmiştik. Peki obezite neden bu kadar tehlikeli bir hastalık? Obezite beraberinde başka hastalıklar getirmektedir. Obezitenin neden olduğu hastalıkların başında diyabet, kalp ve damar rahatsızlıkları, felç, hipertansiyon, kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, metabolik sendrom, safra kesesi hastalıkları, uyku apnesi, astım, karaciğer yağlanması, ruhsal sorunlar, kas-iskelet sistemi problemleri gibi rahatsızlıklar gelmektedir.

Çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimine ve daha sağlıklı bir birey olmasına katkı sağlamak için çocuğunuzun yediklerine ve içtiklerine dikkat etmenizde fayda var. Mümkün olduğunca doğal beslenmesini sağlamalı ve abur cubur tüketimini azaltmalısınız.