Çocuklarda İnternet Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda İnternet Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet artık tüm dünyayı kapsıyor. Her gelir grubundan insanın artık internette bir varlığı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum hiçbir zaman azalmadı, aksine her zaman artarak devam etti ve öyle devam edeceğe de benziyor. Sağladığı bütün olanaklara, kolaylıklara rağmen internet tüm insanlar için ciddi bir kullanım bozukluğu alanı da yaratıyor. İstenilen bilgiye hızlıca ulaşabilmek, her yerdeki insanlarla kolayca iletişim kurabilmek internetin faydaları arasında yer alsa da internet üzerindeki uygulamaları düzensiz, yanlış kullanmak ve bağımlılık geliştirmek de internetin zararları arasında yer alır. Peki çocuklarda internet kullanımı nasıl olmalı? İnternet zararlı mı?

Kendi halinde bir aygıt olan internet, biz onu yanlış kullanmadığımız sürece zararlı bir etkiye sebep olmuyor fakat, böyle kapsamlı bir aygıtın düzgünce kullanılabilmesi için elbette bunun eğitim sistemlerinin içine girmesi gerekiyor. Bilinçsiz biçimde internet kullanan insanların internet bağımlılığı geliştirmesi son derece mümkün. 

Çocuklar

Hayatın her alanında yer etmiş böyle bir aygıtı kullanacak olan çocuklarımızsa, ne yapabiliriz? Çocuklar artık bilgisayarlar gibi aygıtlarla, internet gibi imkanlarla çok erkenden tanışıyorlar. Belki sokakta hiç oyun oynamadan ya da gerçek bir arkadaşlık kurmadan, internette bir varlık edinmeye başlıyorlar. İnsanların ilgi çekme mekanizmalarını zorlayan sosyal medya platformları, henüz gelişim evresinde olan genç beyinleri fazla etkileyip düşünsel yeteneklerini köreltmeye başlıyor. 

Fakat yine de günümüzde, ailelerin çocuklarının internet kullanımını düzenleyebilmek için dikkat edebilecekleri pek çok şey, atabilecekleri pek çok adım var. 

“Kullanımı Planlamak” Bir Standart Olmalı

Çocuklarınız interneti, teknolojik aygıtları tanırken bunların kullanımının sınırlandırılması gereken aygıtlar olduklarını anlayabilmeli. Bunun için sadakatle uyulması gereken bir zaman planlaması gerekir. Fakat bilindiği üzere, günümüz çocukları eski yöntemlere pek de kulak asmıyor, siz de ebeveynler olarak çocuğunuza nasıl en rahat yaklaşabileceğinizi keşfetmeli ve bu planlama sürecine kendisini de katabilmelisiniz. Kendini ifade edebileceğini gören, içinde bulunduğu durumda bir söz hakkı olduğunu hisseden bir çocuk sizin onun iyiliği için çaba gösterdiğinizi daha hızlı kavrayacak ve vermek istediğiniz mesajı daha rahat alacaktır. 

Çocuğunuzun internette nereleri gezdiği, ne tür içeriklerle karşılaştığı da önemli bir konu. Buna dair denetim mekanizmaları internet tarayıcılarında da, online içerik platformlarda da yer alıyor. Bu uygulamayı kullanarak çocuklarınızın ne göreceğini daha rahat denetleyebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, çocuklarınızı sürekli bir denetim altında tutmamanız gerekli. Eğer kendisini sürekli olarak denetim altında tutarsanız, çocuğunuz sizi arkadaşı olarak görmekten zaman içerisinde vazgeçecektir.

Hareket Etmeye Teşvik Edin

Eğer çocuğunuzun internet kullanımının onu daha hareketsiz hale getirdiğini, doğru beslenme ve egzersiz alışkanlıkları edinemediğini gözlemliyorsanız benzer bir yaklaşımla, spor faaliyetlerini çocuklarınızın hayatına kazandırabilirsiniz. İnternet bağımlılığı spor alışkanlığı olmayan bireylerde çok daha kolay ortaya çıkıyor, o sebeple bu konuda çocuklara örnek olmak ve teşvik etmek son derece önemli.