Çocuklarda Robotik Kodlama Eğitimi Neden Önemli?

Çocuklarda Robotik Kodlama Eğitimi Neden Önemli?

Robotik; bilgisayar, yazılım, makine ve kontrol birimleri ile birlikte uzay bilimlerini de içine alan bir çalışma alanı olarak ifade edilmektedir. Oluşumunda birçok farklı mühendislik biliminin birikimi ve deneyimi bulunmaktadır.  Robotik çalışmaları mekanik, elektronik, dijital alanları kapsayan bir alandır. Robotik kodlama da bu çalışmaları sürdüren “robot”ların davranışlarını, hareketlerini belirleyebilmek adına kodlar yaratabilme tekniğidir.

Günümüzde robotik, yapay zeka alanlarında meydana gelen gelişmeler gösteriyor ki artık insanların yaptığı pek çok iş gelecekte robotlara devredilebilecektir. Birçok farklı görevi yerine getiren, düşünce üretebilen, dans edebilen robotların geliştirilmiş olduğunu görebiliyoruz. Bu kadar geleceği belirleyici bir teknolojik alan olduğundan konu kolaylıkla çocuklarda eğitim konusuna bağlanabilir. Neden? Çünkü çocuklar bizim geleceğimiz ve onlar robotlarla bizden daha fazla ilişki kurmak zorunda kalacaklar. İşte bu yüzden.

Robotik Kodlama Çocuklara Ne Katar?

Daha baştan, gelecekte yaygınlaşacak bir teknoloji ile iletişim kurmaları zaten başlı başına kocaman bir artı. Küçük yaşta robotların hareketlerini, neyi nasıl öğrendiklerini, davranışlarını nasıl geliştirdiklerini anlamak faydalı olacaktır. Böylelikle çocukların gözünde robotlar, “gizemli, gelecekten gelen” değişik aygıtlar değil, rahatlıkla etkileşim kurulabilecek ve kullanılabilecek aygıtlar olacaklardır. Bunun dışında robotik kodlama eğitimi çocuklarda; 

-Analitik düşünme becerisini artırır.
-Olay veya durumlar arasındaki ilişkileri görebilmesini sağlar.
-Yaratıcı düşünmesine yardımcı olur.
Problem çözme yeteneğini artırır.
-Sistematik düşünmesini sağlar.
-Makinaların çalışma mantığını kavramasına yardımcı olur.
Çocukların kod yazmayı öğrenmesi, yalnızca yaptıkları meslekte değil, yaşamlarının tümünde fark yaratmalarını sağlar.

Çocuklar Nasıl Kodlama Öğrenir?

Öncelikle kod öğretmek değil de, çocukları kod yazmaya teşvik etmek gereklidir. İnternette yalnızca çocuklar için hazırlanmış robotik kodlama eğitimi veren pek çok platform bulunmaktadır. Bunların dışında büyük yazılım şirketlerinin yapıp dağıttığı çocuklara özel kod yazma oyunlarını da kullanabilirsiniz. Kendinizde iyi bir bilgisayar kullanıcısı olma veya kod yazma becerisini aramanıza bu anlamda, gereklilik yok.

Erken yaştan dijital programlara aşina olan çocuklar, robotlarla konuşabilmeyi kavramaya başlayan çocuklar son kuşakların bıraktığı büyük teknolojik birikimi bir sonraki seviyeye taşımayı başarabilirler. Günün ihtiyaçları ve teknolojik düzeyimizin geldiği konum böyle bir ihtiyaca açıkça işaret etmektedir.