Çocukluğumuzun Eğitici Çizgi Filmlerine Yolculuk: Vücudumuzu Tanıyalım

Çocukluğumuzun Eğitici Çizgi Filmlerine Yolculuk: Vücudumuzu Tanıyalım

Bundan bir önceki kuşak, çocukluk yıllarında pek çok şeyi eğitici çizgi filmlerden öğrenirdi. Henüz hızlı internetin, YouTube’un, Netflix’in olmadığı zamanlarda bu tür çizgi filmler televizyonlardan yayınlanırdı. Bunları sabah erken saatlerde, okula gitmeden önce veya öğle saatlerinde izleme fırsatını yakalardık. Eskiden yapılmış olanları da, yeni yapılmış olanları kadar heyecan verirdi bize. Çünkü çizgi filmler ne olursa olsun, o zamanlarda çocuk olan bizler için en etkileyici programlardı. 

“Bir zamanlar… Yaşam”

Bu yazımızda sizlere, şimdi yetişkin yaşamına adım atmış olan bizlerin, insan vücudu hakkındaki bilgilerinin temelini oluşturan bir çizgi filmden bahsedeceğiz. Birçok çocuk o zamanlarda, bu eğitici ve eğlenceli çizgi film/belgesel sayesinde vücudumuzdaki organların, enzimlerin nasıl çalıştığını öğrenmiştir. 

Bahsettiğimiz animasyon belgesel, Türkiye’de “Vücudumuzu Tanıyalım” adı altında yayınlanan, İngilizce’de “Once Upon A Time” olarak adlandırılan, fakat asıl adı “Il était une fois... la vie” olan eğitici çizgi filmdir. Fransız yönetmen ve animasyoncu Albert Barille tarafından 1987 yılında yönetilmiş ve Fransız Procidis firması tarafından yayınlanmıştır. Peki bu çizgi filmde neler oluyordu? Bizim için Vücudumuzu Tanıyalım çizgi filmini etkileyici ve unutulmaz kılan şey neydi?

Vücudumuz Konuşuyor

Evet, vücudumuz konuşuyor. Tam olarak böyleydi; bir vücutta yer alan damarlar, alyuvarlar, akyuvarlar, kalp, mide gibi organların hepsi birer karakter olarak karşımıza çıkıyor ve filmin kurgusu içinde yaptıkları görevleri bize anlatıyorlardı. Bu bizim çocuk zihinlerimize ulaşmanın belki de en iyi yollarından biriydi. Doğduğumuzdan beri sahip olduğumuz bedenlerimizdeki organların dile gelip bizlere ne işe yaradıklarını anlatmaları bizler için pek keyifliydi. 

Bu anlamda “Vücudumuzu Tanıyalım”, günümüzde çocuklar için yapılan eğitici oyunlara büyük ölçüde benziyordu. Malum, artık televizyonlardaki çizgi filmler o kadar da tercih edilmiyor ya da eğitici çizgi filmler yerlerini çoğunlukla kurgusal yapımlara bıraktılar. Artık eğitici içerikler belgesellerden ziyade oyunlar olarak tasarlanıyor. 

Peki Games’e Uzanan Yol

Buradan hareketle, geçmişte yapılan “Vücudumuzu Tanıyalım” belgeseli ile, Peki Games’in vizyonu pek çok açıdan benzerlik göstermektedir. Temel insan biyolojisini eğlenceli ve kurgusal karakterlerle anlatan çizgi film gibi biz de, temel ders konularını eğlenceli ve kolay anlaşılabilir hale getiren oyunlar haline getiriyor ve öğrenme sürecini çocuklar için kolaylaştırıyoruz. 

Herkesin ücretsiz olarak dahil olabileceği ve geri bildirimleriyle içerikleri geliştirebileceği platformumuza tüm öğrencilerin, oyun sever çocukların, velilerin katılımını bekliyoruz!