Ders Çalışırken Zamanı Etkin Kullanmak Neden Önemlidir?

Ders Çalışırken Zamanı Etkin Kullanmak Neden Önemlidir?

Zaman; eylemlerimizin yer aldığı, ölçülebildiği bir düzlem. İnsanlar tüm yaşamsal faaliyetlerinin değerini zaman üzerinden ölçer. Dolayısıyla zamanı kendi çıkarımıza kullanmaya başladığımızdan beri bu yeni değer biçiminden nasıl tasarruf edebileceğimizi de düşünmeye başladık. İşbölümü, üretim planlaması gibi büyük çaplı düzenlemeler zaman verimliliğini artırma amacıyla kurgulanabilmiş olan düzenlemelerdir. 

Bu örneği kendi öğrenme hayatımız içine almak isteyecek olursak, tıpkı bir fabrika veya atölye gibi, elimizde bulunan zamanı nasıl daha iyi kullanabileceğimiz üzerine düzenlemeler yaparak, ders çalışmak için verdiğimiz emeğin karşılığını daha sağlıklı bir biçimde alabileceğimizi söyleyebiliriz. 

Zamanı Etkin Kullanmak İçin Yöntemler

Zamanı etkin kullanmak için ilk başvurduğumuz aygıtlar takvimlerimiz, planlayıcılarımız oluyor. Faaliyetlerimizin saatlerini kendi ders hazırlığı gereksinimlerimize uygun planlamak, çalışmaya ne kadar zaman harcamamız gerektiğini anlamamızı kolaylaştırır. Bu şekilde her insan gibi dinlenme ihtiyaçlarIına sahip olan kendi bünyemize de yeterli vakti ayırabileceğimizi görebiliriz. Çalışma ve dinlenme yalnızca sadakatle uyulan bir zaman planlaması yoluyla birbirlerini doğru bir biçimde tamamlayabilirler. 

Zamanı etkin kullanmak yalnızca takvimlerimizde yapacağımız değişikliklerden oluşmuyor tabii ki. Planladığımız zamanın içindeki etkinlikleri de kendi içlerinde zamanlara bölerek, aşamalı bir yöntemle öğrenme süreçlerimizi hızlandırabiliriz. Örneğin aktif öğrenim haline geçmeden önce derse hazırlanmak için çalışmak istediğimiz konulara hızlıca göz gezdirebiliriz. 

Zaman Kazanmak İçin Not Tutun

Ders çalışırken not tutmak çok önemli. Çünkü not tutarak edindiğimiz karmaşık bilgileri sonradan hatırlamamız kolaylaşıyor.  Öğrenme, anlatma ve not tutma gibi faaliyetleri ders çalışma saatimiz içinde bölerek, vaktimizi daha verimli hale getirebiliriz. Ders çalışırken zamanı etkin kullanmak neden önemli diyorsanız, işte bu yüzden önemli. 

Dinlenin

Öte yandan eğlence, sosyalleşme ve dinlenme zamanları da, sınavlara hazırlık süreçlerinde dikkatle planlanmalıdır. Her insanın bu gereksinimleri vardır ve bunlardan yoksun olmak, psikolojik sorunlara yol açabilir. Çalışma zamanlarımızdaki aktivitelerimiz gibi eğlendiğimiz aktivitelerden de alabileceğiniz en yüksek verimi almaya bakmalısınız. Dinlendiğiniz, eğlendiğiniz zamanlar da çalışma zamanlarınız kadar önemlidir.