Ders Çalışma Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Ders Çalışma Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Çalışırken motivasyon sağlamak zor olabilir. Ders çalışmak, akademik hayatın en heyecan verici yönlerinden biri olmasa da, en önemli aktivitelerindendir. Öğrenciler için ders çalışma motivasyonu kazanmak, ders çalışma aktivitesinin önemli süreçlerinden biridir. Öğrenciler akademik hayatları boyunca başarı sağlamak, sınavlarında iyi bir puan elde etmek ve istedikleri okula yerleşebilmek için ders çalışmak zorundadır. Ders çalışmanın çeşitli teknikleri vardır ve öğrenciler bu tekniklerle etkin ve verimli bir şekilde çalışabilirler. Peki ders çalışma motivasyonu nasıl sağlanır? Öğrencilerin bu konuda nelere dikkat etmesi gerekir?

Ders Çalışma Alanını Hazırla

Ders çalışacağın yerin düzenini sağlamak motivasyon kazandıracaktır. Oda ya da mekan yeterince havalandı mı? Çalışacağın yer basık mı? Ders çalışma ortamın dağınık mı? Rahatsız edilmeyeceğin sessiz bir yer seçmek ders çalışma verimini artıracaktır.

Ders Materyallerini Düzenle

Ders çalışmaya başlamadan önce ders materyallerini düzenlemek çalışma azmini artıracaktır. Hangi dersten neye ihtiyacın var? Yanında yeterli kaynak var mı? İhtiyacın olan bütün kalemlerin ve not kağıtlarının yanında olduğundan emin ol. 

Ders Çalışırken Yanına Su ve Atıştırmalık Al

Ders çalışırken yanına su ve atıştırmalık almayı ihmal etme. Bir yandan soru çözerken bir yandan sevdiğin kuru meyvelerden atıştırmak seni iyi hissettirecektir. Ayrıca ders çalışma sırasında bir şeyler atıştırmak her zaman iyi hissettirir. Ancak dikkat etmen gereken bir şey var ki o da zararı yiyeceklerden uzak durman gerektiği! Çok fazla abur cubur tüketmek yerine evde hazırlanmış sağlıklı atıştırmalıklardan yanına alabilirsin.

Dikkatini Dağıtan Şeylerden Kurtul

Odada ya da ders çalışacağın ortamda dikkatini dağıtan her şeyden kurtulmaya gayret göster. Odada televizyon mu var? Ders çalışırken sürekli bilgisayarın ile mi ilgileniyorsun? Sessiz bir ortam her zaman motivasyonunu artıracağı için özellikle sessiz bir alan seçmelisin. Ayrıca telefonunla ilgilenmemek için telefonunu sessize alman önemli!

Yukarıda da dediğimiz gibi ders çalışmak her zaman en eğlenceli bir aktivite olmayabilir. Ancak okul hayatınız boyunca sınavlarınızda başarılı olmak ve üniversiteye iyi bir şekilde hazırlanabilmek için ders çalışma motivasyonunu yüksek tutmalı ve verimli ders çalıma yöntemlerini keşfetmelisiniz.