Ders Çalışma Planı Nasıl Yapılır?

Ders Çalışma Planı Nasıl Yapılır?

Ders çalışmak, öğrencilerin akademik başarısını etkileyen en önemli süreçlerden biridir. Öğrenciler verimli ve etkili ders çalışma yöntemleri ile sınav ve okul başarısını artırabilirler. Verimli bir ders çalışma süreci için her şeyden önce öğrenciler bir ders çalışma planı hazırlanmalıdır. Hazırlanan ders çalışma planına uyan öğrenciler hangi konuda eksik olduğunu, hangi konuda daha çok test çözmesi gerektiğini ya da hangi derslere daha fazla zaman ayırması gerektiğini keşfedebilir. İşte tüm bu saydıklarımız, verimli bir ders çalışma sürecinin olmazsa olmazlarıdır. Peki bu plan neye göre hazırlanmalı?

Hedef Belirleyin

Ders çalışma planı yapmadan önce bir hedef belirlemeniz gerekiyor. Hangi liseyi kazanmayı istiyorsunuz? Ya da üniversitede hangi bölümü okuyacaksınız? Tıp fakültesi mi istiyorsunuz yoksa öğretmenlik mi? Bu hedefi belirlemek sizi ders çalışmaya motive edecektir ve ne için ders çalıştığınızın bilincine vardıracaktır. 

Liste Hazırlayın

Bu noktada hangi derse çalışacağınız çok önemli. Halihazırda bildiğiniz konuları defalarca tekrar etmek yerine, eksik konulara odaklanın. Bunun için bir liste yapmak önemli. Derslerin ve konuların listesini yaparak hangi konuya nasıl çalışacağınızı da keşfedebilirsiniz.

Zamanı Doğru Bir Şekilde Kullanın

Liste hazırlamanın en büyük avantajlarından biri de zamanı doğru bir şekilde kullanabilmek. Günlük ve haftalık çalışma programı hazırlayarak zamanı doğru ve etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin bugün Türkçe ders konularından eksiğiniz var. Öyleyse daha fazla Matematik çözmek yerine Türkçe dersinde eksik olan konularınızı tamamlayın. Böylelikle sınav tarihine kadar eşit bir şekilde derslerinize çalışmış olabilirsiniz.

Kendine Sorular Sor

Ders çalışma sürecin ile ilgili kendine sorular sorarak hem eksikliklerini görebilir ve hem de ne yapman gerektiğini daha iyi kavrayabilirsin. 
Hangi derslerde daha çok zorlanıyorum?
Hangi derslere daha yatkınım?
Günde kaç saat ders çalışabiliyorum?
Günün hangi saatleri benim için daha verimli?
Günde kaç soru çözmem gerekiyor?
Kullandığım kaynaklar yeterli mi?

Tüm bu soruları daha fazla çoğaltabilir ve ders çalışma planı hazırlarken bu sorulara verdiğin cevaplar neticesi ile kendine uygun bir plan hazırlayabilirsin. Unutma çok çalışmak değil, verimli çalışmak önemli!