Derse Hazırlıklı Gitmek Neden Önemli?

Derse Hazırlıklı Gitmek Neden Önemli?

Öğrencilerin akademik başarıyı sağlamak için belli başlı bazı konulara dikkat etmesi çok önemlidir. Ders çalışmak, ders tekrarı yapmak, test çözmek, farklı kaynak kullanmak ders ve sınav başarısını olumlu anlamda etkileyen etmenlerden yalnızca birkaçıdır. Öğrenciler okul hayatları boyunca başarılı olabilmek ve istedikleri okulu kazanabilmek için çok çalışır ve bunun için gayret gösterir. Peki derse hazırlıklı gitmek neden önemlidir? Derse hazırlıklı giden öğrenci ne gibi avantajlar elde eder?

Derse Hazırlıklı Gitmek Her Şeyden Önce Bir Disiplin İşidir

Derse hazırlıklı gitmek her şeyden önce bir disiplin işidir diyebiliriz. Ama ondan da önemlisi derse hazırlıklı gitmek, o gün anlatılacak olan konuların daha iyi anlaşılmasını ve akılda daha kalıcı olmasını sağlar. Ertesi günün ders konularını bir akşam önce en azından bir kere okumak ya da bir göz gezdirmek bile dersi anlamak için kolaylık sağlar. 

Derse Hazırlıklı Gitmeden Önce Mutlaka Plan Yapılmalı

Peki derse hazırlıklı gitmeden önce ne yapmak gerekir? Haftalık planlar yaparak ve bu planlara uyarak derse hazırlıklı gitmeniz çok daha avantajlı olacaktır. Hem bu sayede hangi derse çalışacağınızı ve hangi ders için tekrar yapacağınızı önceden görebilir ve vaktinizi çok daha verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Başka Nelere Dikkat Etmek Gerekli?

Elbette akademik başarı sadece çok ders çalışarak elde edilecek bir şey değildir. Okul hayatınız boyunca dikkat etmeniz gereken başka şeyler de vardır. Örneğin okula gitmeden önce mutlaka kahvaltı etmeli ve okulda kendinizi aç bırakmamalısınız. Ayrıca okula gitmeden bir gece önce çantanızı hazırlamak, sabah yaşanabilecek olası olumsuzlukların önüne geçecektir. Ders materyallerini evde unutmak hem öğretmenlerin gözünde iyi bir etkiye sahip değildir hem de sizin konudan eksik kalmanıza ya da konuya odaklanamamanıza sebep olabilir.

Öğrenciler akademik hayatları boyunca disiplinli olmayı, ders çalışmayı, ders tekrarı yapmayı, derse hazırlıklı gitmeyi bir alışkanlık haline getirmelidir. Böylelikle akademik başarıları artacak ve derslerinde daha fazla başarılı olacaklardır. Bu konuda öğretmenlerin ve velilerin öğrenciye yardımcı olması gerekmekte ve onu teşvik edici olumlu konuşmalar yapmalıdır.