Dünyanın İlk Bilgisayar Programcısı Ada Lovelace Kimdir?

Dünyanın İlk Bilgisayar Programcısı Ada Lovelace Kimdir?

10 Aralık 1815 yılında İngiltere'de doğan Ada Lovelace, dünyanın ilk bilgisayar programcısıdır. Aynı zamanda matematikçi ve yazar olan Ada Lovelace, şair Lord Byron'ın kızıdır. Lovelace'in ilk bilgisayar programcısı diye atfedilmesinin sebebi, “Analitik Makine” adlı ilkel bilgisayarı için yazdığı bir algoritma idi. Bu algoritma, ilk bilgisayar programı olarak kabul görmüştür.

İlk Gençlik Yıllarında Ada Lovelace

Mary Somerville tarafından matematik ve bilim alanında özel olarak eğitilen Lovelace, özellikle matematik alanında çok başarılı bir öğrenciydi. Daha sonraki öğretmenlerinden biri matematikçi ve mantıkçı Augustus De Morgan'dı. On yedi yaşındayken matematiksel yetenekleri ortaya çıkmaya başladı ve matematiğe olan ilgisi yetişkin yaşamının çoğuna egemen oldu. Öğretmenleri, Ada'nın matematiğe olan ilgisini ve yeteneğini keşfedince bunu ailesine bildirdi. 

Sayıların Büyücü Kadını

1833 yılında Cambrige Üniversitesi’nde matematik profesörü olan Charles Babbage ile tanıştı. Babbage ile birlikte matematik ve mantıkla ilgili birçok çalışmaya imza attı. Babbage, Ada’nın hem çözümleme kabiliyetinden hem de matematiğe olan yeteneğinden etkilenmişti ve Charles Babbage Ada’ya "sayıların büyücü kadını" diyordu.

Bilimsel Birçok Gelişme İle İlgilendi

Lovelace hayatı boyunca, frenoloji ve mesmerizm dahil olmak üzere, bilimsel gelişmelerle ilgileniyordu. 1844'te beynin duyguları nasıl düşüncelere dönüştürdüğünü ve sinirlere nasıl ilettiğine dair matematiksel bir model oluşturma arzusu hakkında arkadaşları ile kafa patlattı. Ancak bunu asla başaramadı. Beyne olan ilgisi kısmen, kendi rahatsızlıkları ile alakalıydı. Zira 8 yaşındayken neredeyse görmesine bile engel olacak derecede şiddetli baş ağrıları yaşamıştı. Bu projeyle ilgili araştırmasının bir parçası olarak, elektrik deneylerini nasıl yapacağını öğrenmek için 1844'te elektrik mühendisi Andrew Crosse ile görüştü. 

Lovelace, 27 Kasım 1852'de 36 yaşında rahim kanseri yüzünden öldü. Ada Lovelace’ın çalışmalarının önemi, bilgisayar bilimi üzerinde bıraktığı etkilerde kendine yer bulmuştur. ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen programlama dillerinden birine “ADA” ismi verilmiştir. 1998 yılından bu yana, İngiliz Bilgisayar Topluluğu, Ada Lovelace adında bir madalya ödülü vermektedir. Ayrıca her yıl Ekim ayının ikinci Salı günü, tüm Dünya'da "Ada Lovelace Günü" olarak kutlanmaktadır.