Eğitici Oyunlar Sınav Kaygısına Çözüm Sağlıyor mu?

Eğitici Oyunlar Sınav Kaygısına Çözüm Sağlıyor mu?

Sınav kaygısı, sınav döneminde ortaya çıkan ve öğrenciyi endişelendiren, sıkıntıya sokan psikolojik bir durumdur. Sınav kaygısı yaşayan öğrenci sınav esnasında öğrendiği bilgileri unutabilir ya da zihni karışarak doğru bildiği soruları yanlış cevaplayabilir. Sınav kaygısının aşırı olması öğrenciyi başarısızlığa sürükler ve akademik sürecine olumsuz anlamda etki eder. 

Sınav Kaygısında Fiziksel Semptomlar

Sınav kaygısı öğrencide çeşitli şekillerde görülebilir. Kalp çarpıntısı, kalp sıkışması, nefes darlığı, terleme, titreme, ağızda kuruluk sınav kaygısının neden olduğu fiziksel semptomlardır. Ayrıca bu süreçte öğrenciler öfkeli, endişeli, sinirli, gergin ya da üzüntülü olabilirler.

Her Şeyin Fazlası Zarar!

Kaygı, herhangi bir şey için duyulan endişedir. Aslında sınavlar için kaygı duymak öğrenci için motive edici olabilir. Ancak kaygının fazlası zararlı bir duygudur. Bu süreç ile başa çıkmanın birçok yolu vardır. Nefes egzersizi yapmak, rehberlik servisi ile görüşmek, bir psikolog ile görüşmek öğrencinin sınav kaygısını yenmesi konusunda fayda sağlayabilir.

Öğrenci Motive Edilmeli

Aslında kaygının temelinde yatan sebeplerden biri de öğrencilerdeki motivasyon eksikliğidir. Öğrenci yeterli motivasyonu sağlayıp kendine güvenirse sınavlarında ve derslerinde de başarı sağlayacaktır. Motivasyonun eğlence ve oyunla geliştiğini düşünürsek, öğrenciler için keyifli bir şekilde oyun oynayarak ders çalışması, sınav kaygısını yenmesinde etkili olacaktır.

Peki Games Oyunları İle Şimdi Motivasyon Zamanı

Peki Games, öğrenciler için ders çalışmayı oyun ile birleştirerek öğrencinin akademik başarı elde etmesini hedefleyen bir uygulama geliştirdi. Çocuklar Peki oyunları sayesinde oyun oynarken ders çalışabilecek ve dolayısıyla sınav kaygısına neden olan klasik öğrenme yöntemlerinden de kendisini kurtarabilirler. Türkçe, Matematik, İngilizce, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler ders içeriklerinden oluşan videolar ve sorularla ders başarısını artıran öğrenciler motive olarak sınav kaygısını yenebilirler. 

Peki Oyunları Ücretsiz mi?

IOS ve Android sisteme sahip tüm telefon ve tabletlerden indirebileceğiniz oyunlarımız ücretsizdir. Ayrıca uygulamamız ile öğrencinin ders başarısı, zeka tipi, zeka yönelimi, Bloom Taksonomisi, soruları ne kadar sürede cevapladığı, branş okuryazarlığı gibi konuları oyunlarımız sayesinde izleyebilirsiniz. 

Öğrencinizin sınav kaygısını yenmesine yardımcı olmak ve ders çalışmasını daha keyifli bir hale getirmek için Peki Games uygulamamızdan faydalanabilirsiniz.