Facebook, Çocuklara Özel Instagram Geliştiriyor

Facebook, Çocuklara Özel Instagram Geliştiriyor

Facebook, özellikle 13 yaşın altındaki çocuklar için fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram'ın bir sürümünü geliştiriyor. Bu yeni uygulamanın haberi geçtiğimiz günlerde duyuruldu ancak uygulamanın yeni sürümü henüz piyasaya sürülmedi.

Sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan Instagram; Ekim 2010'da kuruldu. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan sosyal medya uygulaması Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. Peki bu süreç Instagram'a ne kazandırdı? Facebook'a satılmadan önce sadece 30 milyon kullanıcısı olan Instagram'ın, 2017 itibarıyla 800 milyon kullanıcısı olduğu bildirilmiştir. 2018 yılında ise San Francisco’da düzenlenen önemli bir etkinlikte platformun, 1 milyar kullanıcı sayısına ulaştığı açıklandı.

Çocuklar İçin Instagram

Facebook sözcüsü Joe Osborne yaptığı açıklamada, "Çocuklar ebeveynlerine arkadaşlarını takip etmelerine yardımcı olacak uygulamalara katılıp katılamayacaklarını soruyor" dedi. Sözlerine devam eden Joe Osborne, "Şu anda ebeveynler için pek fazla seçenek yok, bu yüzden Messenger Kids'te yaptığımız gibi, ebeveynler tarafından yönetilen çocuklara uygun ek ürünler geliştirmek için çalışıyoruz. Çocukların arkadaşlarına ayak uydurmasına, yeni hobileri ve ilgi alanlarını ve daha fazlasını keşfetmesine yardımcı olmak için Instagram'a ebeveyn kontrollü bir deneyim getirmeyi planlıyoruz" dedi.

Messenger Kids Nedir?

Messenger Kids, Facebook’un gençlere yönelik mesajlaşma uygulamasının bir sürümüdür. Bu uygulama bir dizi ebeveyn denetimi içeriyor. Facebook tarafından Aralık 2017'de yayınlanan bir mesajlaşma uygulaması olan Messenger Kids, güvenli bir platform olarak çocuk ve daha genç bir kitle için tasarlanmıştır.

Eğitsel Oyunlar ve Çocuklar

Dijital dönüşüm elbette bir dizi güvenli kullanıcı deneyimini de içeriyor ve tüm bunlar özellikle çocuklar için düzenleniyor. Örneğin, mobil ve bilgisayar oyunları ile çok fazla vakit geçiren ve bu yüzden ders çalışmayan öğrenciler için yeni bir alternatif geldi: Oyun ve ders bir arada. Öğrenciler mobil ve bilgisayar oyunları ile oyun oynamanın keyfini çıkarırken bir yandan ders çalışabiliyor.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital dönüşüm artık her yerde. Bu süreci daha verimli bir hale getirmek ve çocuklarımız için en iyisini geliştirebilmek yine bizim elimizde.

Kaynak: https://time.com/5948076/facebook-instagram-kids/