Feynman Tekniği İle Öğrenciler Sınavda Başarı Sağlıyor

Feynman Tekniği İle Öğrenciler Sınavda Başarı Sağlıyor

Ders çalışma teknikleri çeşitlilik gösterebilir. Birden fazla ders çalışma tekniğinin olması önemlidir zira her öğrencinin kapasitesi, okuma hızı, öğrenme hızı farklıdır. Bazı çalışma teknikleri ise her öğrenci için aynı seviyede ideal olan sonucu sağlar. Yani ilgili ders çalışma tekniği ile ders çalışan öğrenciler hemen hemen aynı seviyede başarılı olur. Bugün o tekniklerden biri olan Feynman tekniğinden bahsedeceğiz.

Zamanı Doğru Yönetmek Çok Önemli

Bir derse ya da bir işte çalışırken maksimum seviyede verim alabilmek adına zamanı doğru bir şekilde kullanmak oldukça önemlidir. Zamanı doğru yönetebilmek yaptığımız herhangi bir işte bize verim sağlar. Feynman tekniği; ders çalışan öğrencilerin zamanlarını en doğru ve en etkili şekilde kullanmalarını sağlayan bir tekniktir ve bu yöntemi kullanan öğrenciler sınavlarında başarı sağlamaktadır.

Richard Feynman İle Tanışın

Amerikalı ünlü bir fizik profesörü olan Richard Feynman; parçacık fiziği, kuantum mekaniği gibi alanlarda çalışma yapmış ve bu çalışmalarıyla Nobel Fizik Ödülü sahibi olmuştur. Öğrencilik yıllarında da oldukça başarılı biri olan Feynman, zamanı doğru bir şekilde kullanarak kendi başarısını da elde etmiştir. Bu tekniği uygulanabilir bir hale getirerek diğer öğrencilerin ve bireylerin de kendi çalışmalarında başarı elde etmesine imkan tanımıştır. Peki Feynman tekniği ile nasıl ders çalışılır?

Adım Adım Feynman Tekniği

Öncelikle çalışmak istediğiniz konuyu seçmeli ve ona odaklanmalısınız. İlk adım konu seçimidir. Konu ile ilgili eğer daha önceden öğrenmiş olduğunuz bilgiler varsa bunları bir kağıda not edin ve konuya çalışmaya başlayın. İkinci adım olarak ise öğrenmiş olduğunuz bilgileri sanki karşınızda biri varmış gibi ona aktarmaya çalışın. Yani kendi kendinizin öğretmeni olun! Bunu bir kişiyle de yapabilirsiniz. Ancak tek başınıza da sanki karşınızda biri varmış gibi konuyu anlatmaya başlayabilirsiniz. Üçüncü adım olarak konuyu anlatırken tıkandığınız yerler varsa bunları mutlaka not edin. Dördüncü ve son adım olarak konuyu daha iyi anlamak için geri dönün ve konuyu bir kez daha okuyun.

Feynman tekniğini uygulayarak sınav başarınızı artırabilir ve derslerinize daha verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.