Google'u Eğlenceli Bir Hale Getiren Doodle Ne İşe Yarıyor?

Google'u Eğlenceli Bir Hale Getiren Doodle Ne İşe Yarıyor?

Bazı önemli ve özel günlerde, internette Google’a girdiğiniz zaman sitenin bilindik logosunun yerine ilginç ve güzel çizimlerin, interaktif tasarımların olduğunu her internet kullanıcısı en azından birkaç kere görmüştür. Bu tasarımlara tıkladığımızda google araması bizi, konuya dair bilgilere ulaştırıyor veya bu hareketli görüntüler içerisinde küçük, basit oyunlar yer alabiliyor. Doodle kavramı işte burada devreye giriyor.

Doodle Nedir?

Bu tasarımlara ‘doodle’ deniliyor ve anlaşıldığı üzere Google deneyimini daha eğlenceli hale getirmek, bazı önemli konulara dikkat çekmek için kullanılıyor. Peki doodle nedir? Neden kullanılmaktadır? Bu yazıda buna cevap vermeye çalışacağız.

Doodle’lar, en kaba tabirle; tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim insanlarını anmak, hatırlamak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli değişikliklerdir.

Nerden Çıktı Bu Doodle?

Doodle kavramı ilk önce 1998 yılında, şirket henüz daha bir anonim şirket haline gelmemişken, Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in Burning Man isimli festivale katıldıklarını göstermek için şirket logosunu değiştirmeleriyle ortaya çıktı. Bunun için Google kelimesinin ortasındaki ikinci ‘o’ harfinin arkasına bir çöpten adam çizimi yerleştirdiler. Bu şekilde değiştirilmiş olan logo, şirket sahiplerinin ‘başka bir yerde’ olduklarını kullanıcılarına eğlenceli bir biçimde söylemeyi amaçlıyordu. Bu denli basit bir değişiklik gibi görülse de, şu an gördüğümüz en interaktif doodle’ların temeli de bu basit fikirle atılmış oldu.

Özel Günlerden Dondurmalı Sundae’ye

Doodle’ların Google şirketinde kalıcı bir yer edinmesi 2000 yılında oldu. O zamanlarda şirkette stajyerlik yapan Dennis Hwang’dan Bastille günü için bir doodle yapması istendi. Hwang’in tasarımı o kadar çok beğenildi ki, Dennis Hwang Google firması içinde doodle’lardan sorumlu kişi haline geldi. Bu aşamadan sonra da doodle’lar Google ana sayfasında gittikçe daha fazla yer almaya başladı.

Başlangıçta genel olarak herkesin bildiği özel günler için çizilmeye başlansa da şimdi çok da bilinmeyen sanatçıların doğum günlerinden, dondurmalı sundae’nin bulunduğu güne kadar pek çok doodle yapılıyor. Hele ki Google’ın dünyanın her yerine ulaşmış, pek çok farklı kültürden çalışanı olan devasa bir firma olduğunu da hesaba katarsak, bu doodle’lar farklı bölgelerde de farklılaşmaya başladı. 

Google deneyiminin en eğlenceli parçası olarak bilinen doodle’lar, artık sadece bu işi yürütmekle görevli bir tasarımcı ekibi tarafından oluşturulmaktadır. Google’ın bugüne kadar yaptığı tüm doodle’lara bakmak isterseniz, buradan inceleyebilirsiniz.