İnternet Bağımlılığından Kurtulmanın 5 Yolu

İnternet Bağımlılığından Kurtulmanın 5 Yolu

Teknolojinin ve internetin de diğer zararlı alışkanlıklar gibi bağımlılık yaptığını biliyor muydunuz? İster büyük olsun ister küçük olsun her yaştan kişilerin ilgisini çeken internet ve teknoloji, bir süre sonra bağımlılık yapabiliyor. Peki bunun önüne geçmek mümkün mü? İnternet bağımlılığı tam olarak neyi ifade ediyor? Çocuklar için bu konuda ne yapılmalı? Bu yazımızda bu gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız. Ama ondan önce gelin internet ve teknoloji bağımlılığı neyi ifade ediyor onu öğrenelim.

İnternet Bağımlılığı Nedir?

İnternet bağımlılığı; interneti aşırı kullanma isteğinin önüne geçilememesi ve bundan yoksun kalındığında kişinin gergin davranmasına ve sosyal hayatını olumsuz anlamda etkilemesine sebep olan bağımlılık türüdür. İnternet artık hayatımızın her alanında. Bundan kaçış yok. Üstelik internetin olumlu birçok faydası var. Ancak internet ve teknoloji kullanımı bir süre sonra hayatımızı olumsuz anlamda etkiliyor ve sosyal ilişkilerimiz bu yüzden ciddi anlamda zarar görüyorsa dikkat etmekte fayda var.

Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

Çocuğunuz ders çalışmıyor ya da arkadaşları ile sosyalleşmeyip saatlerini internette vakit geçirerek harcıyorsa uygulamanız gereken birkaç adım var. Çocuğunuz bir kaç dakika diyerek saatlerini internette harcıyor olabilir. Hatta sırf internete girip oyun oynamak ya da vakit geçirmek için yemek yemiyor ya da öğün atlıyor olabilir. Gece geç saatlere kadar bilgisayar oyunu oynayan çocuklar uykusuz kalıyor ve çocukların akademik başarıları düşebiliyor. Bunun için mutlaka önlem almalı ve durumun farkına varmalısınız. Peki çocuğunuz bir internet bağımlısı ise uygulamanız gereken adımlar nelerdir?

Birinci Adım:

Çocuklarınız arkadaşları ile sadece internetten görüşüyor olabilir. Bunun yerine çocuğunuzu arkadaşları ile yüz yüze görüştürmeye gayret edin. Eğer çok sevdiği bir arkadaşı varsa eve davet edebilirsiniz.

İkinci Adım:

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Kitaplar çocukların zihin dünyasını geliştirmekte ve çocuğa keyifli ve yararlı bir aktivite sunmaktadır. Kitap okuyan çocuk, internette daha az vakit geçirecektir.

Üçüncü Adım:

Onunla konuşmayı deneyin. Ona bu yüzden sebep kızmayın ve onu anlamaya çalışın. 

Dördüncü Adım:

Çocuklarınızı yetenek ve ilgi alanlarına uygun hobilere yönlendirin. Çocuğunuzun mutlaka bir spor dalına ya da başka herhangi bir şeye ilgisi ve yeteneği vardır. Bunu keşfetmeye çalışın.

Beşinci Adım:

Eğer çocuğunuz için gerçekten endişeleniyorsanız Yeşilay'a ya da bir uzmana başvurabilirsiniz.

Teknoloji hızla gelişiyor ve buna bağlı olarak dijitalleşme süreci artık hayatımızın her alanına etki ediyor. Bu süreci olumlu bir şekilde yönetmek ve bu süreçten fayda sağlamak yine bizim elimizde. Yeter ki farkında olalım, okuyalım ve kendimizi geliştirelim.