Meraklı Zihinler İçin İnternetin Önemi

Meraklı Zihinler İçin İnternetin Önemi

İnternet neredeyse her şeye dair bilgi taşıyan dijital bir ortam. Herhangi biri, internette kolaylıkla en temel fiziksel formüllere ulaşabilir, dünya tarihini incelemeye başlayabilir. İnternetin bütün insanların erişebileceği yaygın bir alan haline gelmesi en fazla 10 yıl aldı, şimdi artık internetin etkisi hayatımızdan ayrıştırılamayacak bir noktada. Zira insan belli başlı konular için gereken hukuki, medikal, ekonomik vb. bilgilerle birlikte; ilgi alanı oluşturduğu, merak ettiği konularda da bilgi edinmek için internete başvuruyor. 

Bu şekilde kütüphanelerin pratik işlevi -ne yazık ki- giderek azalmıştır. Bundan kaynaklı olarak “internet zararlı mı?” diye sorulabilir. İnternetin zararları olduğu ve bunlara son derece dikkat edilmeleri gerektiği gibi internetin faydaları da vardır. Özellikle sürekli olarak bilgi arayışında olan, zihnini bilgiyle beslemeyi seven meraklı zihinler için.

Sınırsız Araştırma

Eski yazarlar, araştırmacılar, kuramcılar araştırma faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için kütüphanelere giderlerdi veya üniversite kaynaklarından yararlanırlardı. Hala seçili bilimsel alanlar için ayrılmış bilgiler bazı kurumların denetimi altında bulunuyor olsa da artık genel olarak araştırma konusu olabilecek her alan üzerine araştırma yapabilmek internet sayesinde mümkün. 

Çünkü internette her konuda yazılmış neredeyse sınırsız döküman ve biriktirilmiş sitelerce, forumlarca bilgi var. İnternette aradığı bir bilgiyi nasıl araması gerektiğini bilen meraklı bir kişi, kendine göre gayet yeterli araştırmalar yapabilir ve istediği konular hakkında istediği kadar bilgi sahibi olabilir. 

Sınırsız Etkileşim

Herhangi bir bilgiye ev sahipliği yapan internet siteleri gibi sosyal medya platformları da var. Tabii her sosyal medya platformu bu işlevde kullanılmıyor fakat meraklı zihne sahip olan birisi edindiği bilgileri başkalarıyla paylaşmak ve tartışmak, aynı zamanda başkalarından da yeni bilgiler, yeni fikirler edinmek isteyecektir. Reddit, twitter gibi sosyal medya platformları bilgi açlığı içinde yaşayan insanların en çok kullandıkları sosyal medya platformlarıdır. 

Böyle serbest platformlar olduğu gibi internet üzerinde, dünyanın farklı yerlerindeki araştırmacıları ve araştırma süreçlerini birleştirebilen, akademik, teknik makalelerin kullanıcılar arasında paylaşıldığı siteler de bulunmaktadır. Uygun bir ücret karşılığında üye olabileceğiniz bu sitelerde, alanlarında uzman olan kişilerin yazdığı makalelere, metinlere, araştırma yazılarına ulaşabilir ve bilgi birikiminizi güçlendirebilirsiniz.