NASA’nın Ekibine Katılan Türk Astrobiyolog Betül Kaçar Kimdir?

NASA’nın Ekibine Katılan Türk Astrobiyolog Betül Kaçar Kimdir?

Geçtiğimiz yıl kendi sosyal medya hesabından duyurduğu güzel haberle bizi sevindiren, gururlandıran Betül Kaçar; bir astrobiyolog ve profesör. Karadenizli bir ailenin en büyük çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Kendisi bilgiyle olan ilişkisi için “bilgiyi bir hazine görüp, ona ulaşmayı ve yaratmayı kendime amaç edindim.” diyor. Bu dediği doğru olsa gerek, zira kendisi bu yolda attığı adımlarla görülmüş ve şu an evrendeki yaşamın izlerini sürüyor. Şu anda çalıştığı kurumun adı, dünyanın en önemli uzay araştırmaları kurumu olan NASA. 

Betül Kaçar Kimdir?

Peki gelecekte bilimsel çalışmalar yapmak isteyen herkesi ve de başarılı olmak isteyen kadınları böylesine etkileyen bilim insanımız Betül Kaçar kimdir? Neler yapmıştır?

Bilginin, eğitimin dünyada bir ayrıcalık olduğunu erken yaşında, büyüdüğü çevredeki insanların hayatlarını gözlemleyerek öğrenen Kaçar, küçük yaştan itibaren kendisine bir hedef belirlemiş ve bu yolda emin adımlarla ilerlemiş biri. NASA’da bir astrobiyolog olarak çalışmak onun için önceden belirlenmiş, planlanmış, ısmarlama bir hayal değildi. Kendi gelişim süreci içinde karşısına çıkan yeni bilgi ve yeni etkinlikler vasıtasıyla kendini farklı şekillerde - bir sahne sanatçısı, bir yazar, bir arkeolog, bir müzisyen… - hayal ettiğini söylemiştir. 

Öğrenim Hayatı

Lise öğrenimini Çavuşoğlu Koleji'nde tamamladı. Yüksek öğrenimini ise 2004 yılında Marmara Üniversitesi’nde kimya üzerine yapmıştır. 2003'te, Marmara Üniversitesi'nde öğrenciliği sırasında Amerikan Howard Hughes Tıp Enstitüsü'ne başvurduğu proje ile yaz araştırma bursu alarak ABD'deki araştırmalarına başladı.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nde doktora programına başladı. Bu süreçteki çalışma alanları Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına sebep olan proteinleri araştırmaktı. Astrobiyoloji bilimine bu dönemde ilgi duymaya başladı. Doktora eğitimini tamamladıktan sonra uzun adı Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, bizim ise kısaca NASA olarak bildiğimiz araştırma kurumuna başvurdu. Doktora sonrası ilk çalışmalarını da burada sürdürmüştür. Çalışmaları NASA Genç Araştırmacı ödülü, NASA Astrobiyoloji Enstitüsü ödülü ve NASA Egzobiyoloji Araştırmacı ödülüne değer görüldü. 

Evrendeki Yaşam’a Doğru...

Bu kazandığı ödüller tabii durdukları yerde durmadı ve Kaçar için pek çok önemli kapı açtı. ABD ve Avrupa’daki pek çok laboratuvar ve araştırma kurumunda çalışma yürütme imkanı yakaladı. 2011 yılında NASA Astrobiyoloji Enstitüsü'nün desteğiyle kurulan SAGANet adlı astrobiyoloji eğitim platformunun kurucuları arasında yer aldı.

Betül Kaçar bundan sonra 2014 ve 2017 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde Organizma ve Evrimsel Biyoloji bölümünde, 2018 yılından itibaren Arizona Üniversitesi’nde Astronomi ve Moleküler Biyoloji bölümlerinde, 2016 yılından bu yana da bir Japon kuruluşu olan Yer-Yaşam Enstitüsü’nde (ELSI) öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bunların da dışında, 2020 yılında sosyal medya hesabından yaptığı bildirimle hepimizin yüzünü güldürmüş, NASA’da evrendeki yaşamın izlerini sürmeye çalışan bir ekipte yer aldığının haberini vermişti.