Nasıl Daha Verimli Ders Çalışılır?

Nasıl Daha Verimli Ders Çalışılır?

Herhangi bir derse çalışmak öğrenciler için zor bir süreç olabilir. Öğrenciler öncelikle ders çalışmaya odaklanarak ders çalışmaya başlayabilir ya da istek duyabilirler. Ders çalışmaya odaklanmak için ise dikkat dağıtan bütün her şeyden kurtulmak çok önemlidir. Tüm bunları gerçekleştirmek, öğrencilerin daha verimli ders çalışmasını sağlamaktadır. Peki ders çalışmayı verimli hale getiren diğer şeyler nelerdir?

Ders Çalışma Ortamı Çok Önemli

Dağınık ve pis bir çalışma odanız mı var? Gürültülü bir yerde mi ders çalışıyorsunuz? Şunu söyleyebiliriz ki ders çalışma ortamının ders verimliliği üzerindeki etkisi çok büyüktür. Öncelikle sessiz, sakin ve düzenli bir çalışma ortamınız olması gerekmektedir. Eğer kendinize ait bir oda ya da çalışma alanı yoksa kütüphane gibi sessiz yerleri tercih edebilirsiniz. Pandemi dolayısıyla şu süreçte kütüphanelerin kapalı olduğunu biliyoruz. Eğer kendine ait odası bulunmayan ve kütüphaneye gidemeyen bir öğrenci varsa burada en büyük sorumluluk ailelere düşüyor. Aileler mutlaka öğrenciye sessiz bir çalışma ortamı hazırlamalıdır.

Ders Materyallerini Hazırlamak

Hangi derse çalışacaksınız? Ders çalıştıktan sonra sadece konu tekrarı mı yapacaksınız yoksa konu ile ilgili test çözecek misiniz? İhtiyacınız olan tüm ders materyallerini bir araya getirerek verimli bir şekilde ders çalışabilirsiniz. 

Ders Çalışmayı Eğlenceli Hale Getir!

Ders çalışırken bir şeyler atıştırmak ya da bir şeyler içmek keyifli olabilir. Ancak mümkün olduğunca zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmakta fayda var. Ders çalışma sırasında meyve, tahıl, gevrek, kuruyemiş tüketebilirsiniz. İçecek olarak ise sıkma meyve suyu gibi içecekler içebilirsiniz. Çoğu öğrenci ders çalışma sırasında çay ve kahve tüketmeyi çok sever. Ancak aşırı tüketilen çay ve kahve size zarar verebilir. Her şeyin ortası karar!

Mola Vermeyi Sakın Unutma!

Ders çalışmanın olmazsa olmazlarından biri de mola vermektir. Saatler boyunca ders çalışmanın bir anlamı yok. Zira bir süre sonra zihniniz yorulacaktır. Bu yüzden ders çalışırken kısa molalar vermek sizi zinde tutacak ve ders çalışma verimliliğinizi artıracaktır.

Ders çalışmak her öğrenci için önemli bir süreç. Belli başlı püf noktalara dikkat ederek çalışmanızı daha verimli hale getirebilirsiniz.