Not Tutmak Tekrar Yapmayı Kolaylaştırır mı?

Not Tutmak Tekrar Yapmayı Kolaylaştırır mı?

Yeni bir ders konusunu öğrenebilmek için bütün dikkatimizi vermeli, ilgili konuya dair hiçbir detayı kaçırmamalıyız. Kendi kendimize anlatımlar yapmalı ve çalıştığımız konuyu sadeleştirerek öğrendiklerimizi kendi not defterlerimize geçirmeliyiz. İnsan öğrendiği bir şeyi yazarak veya sözlü olarak kendi yöntemleriyle öğrenebilir, bu yüzden ders çalışırken not tutmak çok önemlidir. Belki de yazı ile eğitimin başlamasından bu yana, bin yılları aşmış ders çalışma tekniklerinden birisidir not tutmak. Öğretmenlerin en yaygın öğrenciler için tavsiyelerinden biridir…

Neden Kullanıyoruz?

Beyinlerimiz hafıza kabiliyetleri yüksek aygıtlardır. İstediğimiz veya istemediğimiz pek çok detayı içinde barındırabilirler. Bu özelliğinin faydalı olduğu doğru olmakla birlikte, iradeden bağımsız olarak kendi halinde bırakılması kişinin zihninde yoğun bir bilgi kirliliğine, önemsiz detayların kaosuna sebep olabilir ve öğrenme sürecini zorlaştırabilir. İnsanlar öğrendikleri şeyleri genel olarak hatırlayabilmeleri için öğrendiklerini sınıflandırır veya sade sözler altında bütünleştirirler.

Eski bir yöntem bu. Bir suçun peşinde olan bir dedektif olduğunuzu hayal edin. Konuşmanız gereken görgü tanıklarını dinlerken hem konuştuğunuz kişinin kim olduğunu hem de size genel olarak neler anlattığını hatırlayabilmeniz için bu bilgiyi sadeleştirilmiş bir biçimde, o anda bir yerde saklayabiliyor olmak istersiniz. Dolayısıyla not defterinizi açıp görgü tanığının adını ve o dinlerken dikkatinizi çeken olayların, kişilerin, adreslerin adlarını kısaca defterinize yazarsınız. Bu faaliyetiniz sizi hafızanızı tekrar tekrar kontrol etmekten ve soruşturmanın devamında dikkat etmeniz gereken önemli noktaları hatırlayamamaktan kurtarır. 

Farklı Noktaların Notunu Alın

Siz de bir dedektif gibisiniz bu durumda, fakat kötü insanların değil bilginin ve başarının peşindesiniz. Pek çok şeyi kolayca öğrenebilir duruma gelmek istiyorsunuz. Çalıştığınız konulara etraflıca hakim olmak ve sınav zamanı geldiğinde tüm zihinsel aktivitenizi yalnızca o andaki soruları elinizdeki hazır bilgiyle yanıtlayabilmek istiyorsunuz. Bu aşamaya gelmek için not alma eyleminizin de etkisini artırabilirsiniz. 

Örneğin, bir konuyu yalnızca bir kez çalışmayın. İlk kez çalıştığınızda konuda apaçık öne çıkan belli başlı noktaları ve kuralları not alın. Bir anlatım egzersizi uygulayıp dinlendikten sonra tekrardan not tutarak çalışın. Bu sefer de yalnızca öğrendiğiniz kuralların uygulanış biçimlerini gösteren örnekleri not alın ve anlatım çalışmasını tekrarlayın. 

Anlama faslını bitirip egzersiz yapmaya, test çözmeye başladığınızda öğrendiğiniz konuya dair bilgileri ne kadar iyi sindirmiş olacağınızı kendiniz göreceksiniz…