Öğrenciler İçin Farklı Kaynak Kullanımı Neden Önemlidir?

Öğrenciler İçin Farklı Kaynak Kullanımı Neden Önemlidir?

İyi bir ders çalışma programı elbette ki verimli öğrenme süreci için önemli. Bu sürecin de belli aşamaları ve uyulması gereken bazı kaideler var diyebiliriz. Ders çalışma masasında olması gerekenler; çalışma kitaplarınız, defterleriniz, kullanıyorsanız tabletleriniz veya bilgisayarlarınız... Çalışma esnasında ideal olan, sizin dikkatinizi dağıtacak herhangi bir nesnenin ya da sesin, çalışma alanınızda bulunmamasıdır. Programınıza da sadık bir şekilde konularınızı inceliyor ve testlerinizi çözebiliyorsanız daha ne olsun?

“Her konunun başka tarafları var”

Öğrenmek, sınavlara hazırlanmaktan ve onları geçmekten farklı bir şey... Öğrenmeniz gereken konular genellikle okul kitaplarınızda ve müfredat derslerinizde işlenmekte ve konular size öğretmenleriniz tarafından anlatılmaktadır. Teorik olarak bakmanız gereken tek yer orası denilebilir. Ama gerçekte, her tür bilginin farklı açıları vardır ve aynı bilgilerin ele alındığı farklı kitaplarda, farklı metinlerde, farklı platformlarda ancak bunları görebilirsiniz. Özellikle bilginin her gün, her yanımızdan sular seller gibi aktığı ve çoğunlukla da onu yakalamakta zorlandığımız günümüzde; bunu yapmak herkes için, her zamankinden çok daha mümkün. Örneğin, ders kitabınızda zorlu bir konuyu verimli bir ders çalışma sonrasında kavradınız ve testler, alıştırmalar çözerek öğrendiğiniz bilgileri teyit ettiniz. Akşam uykudan önce öğrendiğiniz konuyu internette herhangi başka bir kaynaktan gözden geçirmeyi deneyin. Ya da belirli bir zaman sonra aynı konuyu tamamen farklı bir amaçla hazırlanmış farklı bir kaynaktan tekrar çalışın. Hem anlatım dili, hem de ele alınan konular değişkenlik göstereceğinden bu sefer daha önce öğrendiğiniz konuya farklı bir açıdan da bakabileceksiniz. 

Bu önemli, çünkü...

Neden farklı açıdan bakabilmek bu kadar önemli? Bilgi, insanların yaşamın içinde ve yaşama dair yapabileceği şeylerin artırılması için birbirleriyle iletişim kurarak, paylaşarak, tartışarak kullandıkları ve geliştirdikleri bir araçtır. Birbirine benzeyen bilgiler başka yerlerde başka şekillerde öğrenilir. Aynı hayattaki her şey gibi, ne bilginin ne de insanların yalnızca tek bir açısı vardır. Bilgiyi birbirimizle, birbirimiz için faydalı bir şekilde kullanabilmemiz ve işleyebilmemiz için onu farklı açılardan da inceleyebilmemiz gerekir. Çünkü öğrenmek yalnızca ders çalışmak, sınavları geçmek, okulları bitirmek değildir. Niyetiniz öğrenmek, kendinizi ve başkalarını geliştirmek ise, öğrendiklerinizi farklı açılardan ele almak önemlidir.