Öğrenciler İçin Özel Ders Aldırmak Faydalı mı?

Öğrenciler İçin Özel Ders Aldırmak Faydalı mı?

Veliler ya da öğretmenler bazen öğrencileri için özel ders aldırmak isterler. Öğrencinin özel ders alıyor olmasının birden fazla nedeni olabilir. Örneğin bir öğrenci ilgili ders ile ilgili diğer arkadaşlarına göre daha zor öğreniyor olabilir. Ya da öğrencinin o ders ile ilgili bilgi eksikliği olabilir. Bazen ders tekrarı yapmak için özel ders alınması gerekiyor olabilir. Her ne şekilde olursa olsun özel ders aldırmak elbette faydalıdır. Ancak her öğrenci özel ders almalıdır diye bir kaide yoktur.

Öğrencinin Özel Derse İhtiyacı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle bir veli olarak öğrencinizi derslerle alakalı takip etmeli ve onun hangi konulara daha yatkın olduğunu ve hangi dersleri daha zor öğrendiğini keşfetmelisiniz. Bu her şeyden önce bir veli olarak sizin sorumluluğunuzda olan bir davranıştır. Elbette ev ödevlerini sizin yapmanızdan bahsetmiyoruz. Bazı veliler öğrencilerin ev ödevlerini çocukları yerine kendileri yaparak, çocuklarına ders konusunda yardımcı olduklarını düşünürler ancak bu son derece yanlış ve uygunsuz bir davranıştır. Öğrencinize derslerde yardımcı olmak istiyorsanız ödevlerini yaparken onu kontrol edebilir ya da eğer yardıma ihtiyacı varsa onu ilgili ders ile alakalı olarak yönlendirebilirsiniz. Çocuğunuz matematik dersinde zorlanıyor mu? Öğrenciniz İngilizce kelime öğrenmekte güçlük mü çekiyor? Hangi konularda eksiği var? Sınavlarına düzenli bir şekilde çalışabiliyor mu? İşte bu gibi soruların cevaplarını bularak öğrencinizin özel ders almaya ihtiyacı olup olmadığını keşfedebilirsiniz.

Mutlaka Sınıf Öğretmeni İle Konuşun

Çocuğunuzun sınıf öğretmeni ile konuşmak faydalı olacaktır. Elbette çocuğunuzun  okuldaki ders başarısını en iyi sınıf öğretmeni bilecektir. Onunla konuşarak öğrencinizin hangi konularda eksiği olduğunu ya da hangi derslerde zorluk çektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca öğrencinizin branş öğretmenleri ile konuşmak yine fayda sağlayacaktır.

Öğrencilerin öğrenme hızı, zeka tipi, branş başarısı farklılık göstermektedir. Her özel ders alan çocuk illa ki başarılı olacaktır diye bir kaide yoktur. Öğrencinizin her şeyden önce ders çalışmaya ve öğrenmeye istekli olması gerekmektedir. Burada size düşen en büyük görev ise ona olabildiğince yardımcı olmak ve onu başkaları ile kıyaslamak yerine onu ders çalışma konusunda motive etmeye yardımcı olmaktır. Unutmayın her çocuk özel ve değerlidir. Önemli olan onu keşfedebilmektir.