Öğrencilerin Faydalanabileceği Dijital Uygulamalar

Öğrencilerin Faydalanabileceği Dijital Uygulamalar

Eğitimde dijitalleşme sadece okullarda gerçekleşen bir süreç değil. Dijitalleşme süreci iş yaşamını, eğitim yaşamını olduğu kadar, gündelik yaşamımızı da etkiledi. Pandemi ise bu süreçte gerçekleşen yenilikleri yeni standartlar haline getirdi ve hayatlarımızı teknolojik gelişmelere uyumlu hale getirdi. 

Bu sebeple artık ders çalışmak isteyen öğrenciler için uygulamalar geliştiriliyor, öğrenciler mobil uygulamalar, bilgisayar yazılımları sayesinde yeni ve etkili yöntemlerle ders çalışabiliyorlar. Bu tip uygulamalar planlamadan tutun yaratıcı tasarımlara, not tutma tekniklerinden problem çözme yöntemlerine kadar geniş bir alanda düşünülüyor ve yazılıyorlar. Bu yazımızda artık her öğrencinin faydalanması gereken uygulamalardan bazılarını ele alacağız.

Evernote

Bu program pek çok akıllı telefonda hazır halde bulunmaktadır, fakat pek az kişi bu yazılımı hakkıyla kullanmaktadır. Evernote, notlarınızı yazı, fotoğraf, ses dosyası gibi değişik formatlarda online olarak internet üzerinde tutar. Bu notlara bilgisayar, laptop, cep telefonu, e-posta, tarayıcı arayüzü, pda, twitter gibi değişik platformlardan ulaşabilir ve notlarınızın, hatırlatmalarınızın farklı platformlarda senkronizasyonunu sağlar.

Benchprep

Benchprep, 600’ün üzerinde farklı alanlarda kaydedilmiş, hazırlanmış eğitim içeriklerine hızlıca ulaşma olanağı sağlamaktadır. Bu özelliği ile yurt dışındaki pek çok okulda bir standart haline gelmeye bile başlamıştır. Türk kullanıcılara tam olarak hitap etmiyorsa da, eğer yurt dışında eğitim almayı planlıyorsanız mutlaka edinmelisiniz.

Dragon Dictation

Bu yazılım, derslerde etkili not tutmakta zorlanan öğrenciler için bulunmaz bir nimettir. Basitçe, yaptığınız ses kaydını yazıya çeviren bir uygulama olduğundan, kolaylıkla ‘konuşarak’ not alabilirsiniz. Zaman aralığı da oldukça uzun olup, 4 saate kadar gidebilecek ses kayıtlarını yazı formatına çeviren bir programdır. Özellikle İngilizce dilinde hatasız sonuçlar veren program, İngilizce derslerinde veya yabancı dilde eğitim alan öğrenciler için son derece faydalı olabilmektedir.  

Pomodoro

Francisco Cirillo isimli İtalyan bir eğitim uzmanı tarafından geliştirilmiş bir teknik aslında bu Pomodoro. Uzun süreli çalışmak konusunda problem yaşayan öğrenciler için geliştirilmiş. Bu yazılım da bu tekniğe göre yazılmıştır. Buna göre, kısa süreli çalışma seansları 25 dakika sürüyor, ardından 5 dakika süren kısa bir mola veriliyor. Bir seans ve bir moladan oluşan zaman 1 pomodoroya (Türkçesi domates) denk geliyor. 4 pomodoro sonrasında ise 25-30 dakikalık bir mola geliyor. Bu uygulama ile tekniğin detaylarına ulaşıyorsunuz ve çalışma saatlerini ayarlayarak sizi kısa molalar için uyarıyor.

My Study Life

My Study Life tablet, akıllı telefon ve bilgisayarlarınıza kurabileceğiniz bir ders programı hatırlatıcısı yazılımı. Bunun üzerinde,  okulunuz ile ilgili her türlü ders programı, sınav ve etkinlik planlamasını yapabilir ve hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca çoklu kullanıcılara da açık bir uygulamalıdır. Görevlerinizi takip etmesini ve kaçırmamanız gereken sınavları, bitirmeniz gereken ödevleri hatırlatmasını önerebilirsiniz.