Öğrenmede Yeni Metotlar: Oyunla Eğitim

Öğrenmede Yeni Metotlar: Oyunla Eğitim

Oyunla eğitim, çocukların eğitim sürecünde, yaş ve gelişim düzeyine uygun yöntem ve tekniklerin başında geliyor. Eğitimde dijitalleşme süreciyle çok daha yaygınlaşan oyunla eğitim, çocukların karmaşık konuları daha rahatça anlayabilmeleri için özel olarak tasarlanmış oyunlarla tanıştırılmalarını içeriyor. Dijitalleşme sürecinin farkında olan pek çok pedagoji uzmanı da oyunla eğitimin, çocukların kalıcı ve hızlı bir şekilde derslerini öğrenmelerinde etkili olduğunu ifade etmektedir.

Ortalama bir birey okuduklarının yüzde 10’unu, duyduklarının yüzde 20’sini, gördüklerinin yüzde 30’unu, hem işitip hem gördüklerinin yüzde 50’sini, söylediği şeylerin yüzde 80’ini, bu sözlere davranışlar eklediğinde ise yüzde 90’ını hatırlamaktadır. Çoklu zeka kavramı ve öğrenme stilleri düşünüldüğünde, her çocuğun  yaşayarak öğrenmesi için kullanılabilecek en etkili ve eğlenceli yöntem oyun olarak kabul ediliyor. Ayrıca oyun, çocuklarda terapi yöntemi olarak da kullanılabilmektedir. 

Neden Oyunla Eğitim?

Çocuklar oyunla eğitimde, yaşayarak öğrenir ve bütün duyularını kullanır. Böylece daha kalıcı, doğal ve hızlı bir öğrenme gerçekleşir. Oyun çocuğun hayatta ihtiyaç duyacağı bilgileri edinmesini, öğrendiklerini deneyimleyebilmesini ve kendini ifade etmesini sağlıyor. Aynı zamanda çocukların yaratıcılık seviyeleri ve hayal güçleri gelişirken, buna paralel olarak motivasyonları yükselir, kişisel sorumluluk duyguları ve sorun çözme becerileri güçlenir.

Karmaşık problemleri oyunlar içerisinde ‘deneyimlemek’ pek fark edilemese de, oldukça etkili bir öğrenme yöntemi olarak görülür. Oyunla eğitim, tüm derslere uyarlanabilir. Tüm ders konularının kolaylıkla anlaşılabilmesi üzere tasarlanmış oyun yazılımları, çocukların öğrenme sürecini hem çok daha etkili hem de çok daha eğlenceli hale getirebilir.

Peki Games Oyunları

Peki Games de, çocukların öğrenme sürecini kolaylaştırmak ve daha eğlenceli hale getirmek amacıyla kurulmuş bir platform. Oyunlarımızla hem bu dediklerimizi sağlamak, hem de çocuklarımızın hayal güçlerine katkıda bulunmak istiyoruz. Mobil oyunlarımızı IOS ve android işletim sistemlerine sahip tüm cep telefonlarından ve dijital aygıtlardan indirebilirsiniz. Tamamı ücretsiz olan oyunlarımızda sizi rahatsız eden tek bir reklamla dahi karşılaşmayacaksınız. Çocuklarınız derslerini, öğrenmek istediklerini oyunlarımız sayesinde rahatlıkla öğrenebilecekler. Ayrıca sizlerden gelen geri bildirimler de oyunlarımızı geliştirmemizde bize yardımcı olabilir. Durmayın, beklemeyin, çocuğunuz için siz de Peki Games’e katılın!