Öğretmenler Çocukları Teknoloji Konusunda Nasıl Yönlendirmeli?

Öğretmenler Çocukları Teknoloji Konusunda Nasıl Yönlendirmeli?

Eğitimde dijitalleşme, eğitim faaliyetlerinde teknolojik aygıtların ve yöntemlerin kullanılmasını kaçınılmaz hale getirdi. Özellikle pandemi döneminde, neredeyse tüm eğitim faaliyetleri teknolojik aygıtlara dayalı, teknolojik aygıtlar sayesinde gerçekleştirilebildi. Bu zaman dilimi içerisinde, artık çocuklar için teknoloji hayatın ve öğrenme sürecinin ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Eğitim ve Teknoloji İlişkisi 

Eğitimde teknolojik süreç, henüz yeni başlayan bir şey değil elbette. Pandemi sürecinden önce de dünyanın pek çok yerinde, eğitim faaliyetleri teknolojik aygıtlar veya bilgisayar yazılımlarının yardımıyla gerçekleştirilmeye başlanmıştı. Bu teknolojik yöntemlerin başlıcaları online dersler, video formatlı ders materyalleri, dijital kütüphaneler, online sınavlar ve en eğlencelisi olan oyunla eğitimdir. 

İşini seven, yeni kuşakları eğitmek isteyen öğretmenler teknolojik gelişmenin tüm  nimetlerinden faydalanarak çocukların bu yeni gelişimlere ayak uydurması için çaba gösteriyorlar. Peki ülkemizde öğretmenler, çocukları teknoloji konusunda nasıl yönlendirmeli?

Nasıl Yapmalı?

Çocuklar artık teknolojik aygıtlarla, akıllı telefonlarla, her işi kolaylaştıran bilgisayar yazılımlarıyla dolu bir dünyaya merhaba diyorlar. Belki bundan önceki kuşaklar sosyal ilişkilerini sokakta kuruyor, oyunlarını sokakta oynuyordu fakat günümüzde bu durum giderek azalmaktadır. Çocuklar teknolojik aygıtlarla çok daha fazla haşır neşir haldeler. Ancak elbette ki her durumda olduğu gibi yetişkinlerin onlara bu konuda rehberlik etmesi gereklidir. Zira akıllı telefonlar, tabletler gibi gelişmiş teknolojiler yüksek derecede uyarıcı şeylerdir ve dikkatli kullanılmazlarsa olumsuz sonuçlar doğurabilirler. 

Öğretmenler çocuklara teknolojiden korkmamayı öğretmekle birlikte, gelişmiş aygıtları, yöntemleri nasıl kontrollü bir biçimde kullanacaklarını öğretmelidir. Ailelerle birlikte hareket ederek, bu aygıtların kullanımı konusunda belirli düzenlemeler, planlamalar yapılmasını desteklemelidirler. Ayrıca bu nimetlerin eğitim faaliyetlerine katkıda bulunacak şekilde kullanılmasını da teşvik etmelidirler. 

Oyunlarla Eğitim

Oyunla eğitim, son yıllarda giderek popülerleşen bir eğitim yöntemi haline gelmiştir. Okullarda bile, karmaşık konular bilgisayar oyunları haline getirilerek çocuklar için çok daha kolay öğrenilebilir içerikler yaratılmıştır. Örneğin matematik problemlerini görsel hale getiren oyunlar, kelime dağarcığını geliştiren bulmaca oyunları, soru çözme hızını artırmak için geliştirilmiş test oyunları bu tür oyunlardan bazılarıdır. 

Peki Games oyunları da aynı bu biçimde düzenlenmiş ve tasarlanmış mobil oyunlardır. Peki Games topluluğuna dahil olmak ve oyunlardan faydalanmak son derece kolaydır. Ayrıca ücretsizdir ve oyunların hiçbirinde sizi sürekli olarak rahatsız eden reklamlarla karşılaşmazsınız. Bu oyunları hazırlarken, gelecek kuşakların eğitimine katkıda bulunmayı ve eğlenerek öğrenmelerini, teknolojiyle doğru türde bir ilişki kurmalarını amaçlıyoruz. Siz de bize katılarak oyunlarımızdan çocuklarınızın faydalanmasını sağlayabilir ve geri bildirimlerinizle oyunlarımızı geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz!