Online Eğitim Yeni Bir Eğitim Modeli mi?

Online Eğitim Yeni Bir Eğitim Modeli mi?

Son bir senedir yaşanan covid19 vakası sebebi ile eğitim, iş ve sosyal hayatımızda birçok değişiklik yaşandı. Çalışan bireyler uzaktan çalışma modeli ile çalışmaya, öğrenciler ise uzaktan eğitim sistemi ile eğitim hayatlarına devam ettiler. Uzaktan ya da bir diğer adı ile online eğitim her ne kadar pandemi dolayısıyla sıklıkla duyduğumuz bir tabir olmuş olsa da aslında kökeni çok daha eskilere dayanan bir eğitim modelidir.

Uzaktan Eğitimin Tarihçesi

Uzaktan eğitim ilk olarak 1700'lü yılların ilk çeyreğinde ortaya çıkan yazışarak eğitim modeli ile ortaya çıkmıştır. Özellikle posta hizmetlerinde yaşanan gelişmeler yazışarak eğitim ya da mektupla eğitim sürecinin başlamasına vesile olmuştur. Daha sonra 1900'lü yıllarla başlayan bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda yazışarak eğitim yerini internet ya da online eğitime bırakmıştır. Özellikle bilgisayar, İnternet ve diğer iletişim araçlarının yaygın olarak kullanıldığı dönemde uzaktan eğitime talep artmış ve bu doğrultuda birçok üniversite ya da okul uzaktan eğitim sistemi ile eğitim vermeye başlamıştır.

Uzaktan Eğitimin Faydaları

Uzaktan eğitim her ne kadar yeni bir eğitim modeli olmasa da birçok faydası bulunan bir eğitim modelidir ve hemen herkes için uygundur. Bu eğitim modeli zamandan ve mekandan bağımsız bir eğitim sunduğu için özellikle çalışan, ailesi ile fazla vakit geçirmek zorunda olan, yurt dışında okumak isteyen ama yurt dışına çıkamayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Online eğitim maliyetleri geleneksel eğitim modeline göre daha uygun olduğu için ayrıca tercih sebebidir. Bu eğitim modeli 7'den 70'e herkes için uygun bir zemin hazırlar ve özellikle fiziksel engeli olan öğrenciler için son derece uygun  bir eğitim modelidir. Online eğitim evinizde ya da bulunduğunuz her yerde eğitim alma imkanı sunduğu için son derece konforludur.

Dijitalleşme artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve giderek hayatımızın her alanına etki ediyor. Eğitim, iş, sosyal aktivite ve daha pek çok şey bu etkilerden sebep değişebiliyor. Teknolojiyi verimli bir şekilde kullanmak yine bizim elimizde. Uzaktan eğitim sistemi ile dilediğimiz her yerden eğitim, kurs, seminer alabilir ve yaşam boyu öğrenme sürecini hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz.