Sinemaya Uyarlanan Bilgisayar Oyunları

Sinemaya Uyarlanan Bilgisayar Oyunları

Bir dönem, neredeyse her şey sinemaya uyarlanıyordu. Kitaplar, ünlü hikayeler, mitolojik öyküler... Bilgisayar oyunları geldiğinde ve geliştiklerinde, sinema içerikli bilgisayar oyunları da çıktı. Bir zaman sonra bazı oyunlar da sinemaya uyarlandı. Bazısı başarılı oldu, bazıları o kadar da tutmadı. Çünkü oyunlar farklı, filmler farklı platformlar. Bu ikisinin arasındaki ortak noktaları bulmak da bir çeşit uzman işi sayılabilir. Filme uyarlanan oyunlar arasında ele alınacak hangi yapımlar vardır? Aslında pek çok oyunun filmi yapıldı fakat bu yazıda yalnızca iyi, başarılı bulduğumuz oyunlara yer vereceğiz. Siz oyun tutkunları için önerilerimizi paylaşıyoruz.

Need for Speed

EA Games’in başarılı araba yarışı serisi Need For Speed’in filmi yapıldı. Hatırlamıyor olabilirsiniz, normaldir. Çünkü kendi adıyla yapılmadı bu film. Modifiye arabalarla yapılan araba yarışları, Türkiye’de de bir dönem çok popüler olmuş olan “Hızlı ve Öfkeli” filmine gereken konuyu ve altyapıyı sağlamış oldu. Birkaç filmi çıkan seri gişelerde de büyük ölçüde başarı yakaladı. 

Warcraft

Fantezi evrenlerinin en ünlüsü belki de Warcraft evreniydi. Başarılı ve türünde belirleyici olan 3 strateji oyunuyla başlayan serüven 2004 yılında çıkan World of Warcraft ile bambaşka bir seviyeye taşınmıştı. 2016 yılında yapılan filmi, belki oyunun kendisi kadar ilgi görmedi fakat seriyi sevenler için önemli ve güzel bir deneyim sundu.

Castlevania

Filmi değil de animasyonu yapıldı aslında. Bilen bilir, Castlevania oldukça eskiye dayanan bir platform oyunudur. Pek çok oyuncunun aklında kaliteli müzikleri ve bölüm tasarımlarıyla, geçmesi zor bölümleriyle kalmıştır. Anime tarzda yapılan dizi serisi bir dönem Netflix’te yer almıştır. 

Sonic The Hedgehog

SEGA zamanlarının ultra hızlı mavi kirpisi için çizgi filmler yapılmıştı daha önce. Hem serileri oldu hem de uzun metrajlı animasyon filmleri yapılmıştı. 2020 yılında ise nihayet filmi yapıldı, orijinal bir film olarak görüldü ve çekimlerinde yüksek teknoloji kullanıldı. Bir Amerikan-Japon ortak yapımıdır. 

Prince of Persia

Eski iki boyutlu oyundan çok gelişkin bir tür oyuna dönüşmüştü Prince of Persia. 1001 Gece Masalları’na benzer atmosferli bir İran dünyasında, duvarlarda yürümekten üçlü taklalar atmaya kadar çeşitli akrobatik hareketlerde uzman bir prensi oynuyorduk. 2010 yılında da bir filmi yapılmış, Prens rolünü ise Jake Gylenhal oynamıştı. 

Ratchet and Clank

İki sevimli arkadaşın aksiyon ve heyecan dolu maceralarını anlatıyordu Ratchet and Clank. Playstation 2 döneminde ilk olarak geliştirilmiş ve daha sonra gelen Playstation 3 ve Playstation 4’ler için de yeni serileri gelmiştir. 2016 yılında çıkan film bir animasyon filmiydi fakat gişelerden beklediği yanıtı alamamıştı.