Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızdaki birçok alışkanlık da değişiyor. Alışveriş yapmak, kitap okumak, bir konu hakkında bilgi almak artık bir tık kadar uzağımızda. Özellikle pandemi sürecinde internet kullanımında artış olmasının olağan bir hale geldiğinin farkındayız. İnternet kullanımı ve buna bağlı olarak sosyal medya kullanımı neredeyse hayatımızın odak noktası haline geldi. Artık insanlar birbirleri ile yüz yüze sohbet etmek ya da paylaşımda bulunmak yerine, sosyal medyayı kullanıyor. Peki nedir bu sosyal medya bağımlılığı? Ondan önce kısaca sosyal medyanın tanımına bakalım.

Sosyal medya, kullanıcılarının kendi ürettiği içerikleri dilediği zamanda ve dilediği uygulamada paylaştığı online bir ağdır. Sosyal medyayı kişiler kadar firmalar, şirketler ve markalar da kullanmaktadır. Bilgi paylaşımının sosyal medya üzerinden olması sayesinde istenilen içeriğe hızlı erişim sağlanmaktadır. Zamandan bir hayli tasarruf eden kullanıcı, tek bir tıklama ile hızlı bir şekilde istediği içeriklere ulaşmaktadır.

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya bağımlılığı nasıl gerçekleşir? Eğer bir kişi Facebook, Instagram, Youtube, Twitter gibi uygulamalarda sürekli vakit geçiriyor ve vakit geçiremediği zaman gergin ve sinirli bir hale bürünüyorsa bu kişi sosyal medya bağımlısıdır. Eğer uyanır uyanmaz aklınıza ilk gelen şey sosyal medya hesaplarınızda ne gibi paylaşımların olduğu ise büyük ihtimal sosyal medya bağımlılığı belirtisi taşıyorsunuz demektir. 

Bağımlılık yaratan sosyal medya kullanımı, tıpkı sigara bağımlılığı gibidir. Sosyal medya bağımlılığı, sosyal medyaya aşırı ilgi duyma, kontrol edilemeyen bir sosyal medyaya giriş yapma isteği uyandırır. Sosyal medya, beyne olan etkisinden dolayı hem fiziksel hem de psikolojik olarak bağımlılık yapar. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, sosyal ağ sitelerinde kendini ifşa etmek, bilgi paylaşmak ve bunun neticesinde geri bildirim almak, kişinin beynindeki ödül alanını uyardığı için bağımlılık yapmaktadır.

Bir Sosyal Medya Bağımlısını Tanımak

Çoğu insan sosyal medyayı kullanmayı alışkanlık haline getirse de çok azı gerçekten bağımlıdır. Kendinizin sosyal medyaya bağımlı olma riskiyle karşı karşıya olabileceğinizden endişeleniyorsanız, kendinize şu soruları sorun:

- Sosyal medyayı düşünmek veya sosyal medyayı kullanmayı planlamak için çok zaman harcıyor muyum?
- Sosyal medyayı daha çok kullanma dürtüsü hissediyor muyum?
- Sorunlarımı unutmak için sosyal medyayı kullanıyor muyum?

Siz de kendinizi gözlemleyerek sosyal medya bağımlısı olup olmadığınızı fark edebilirsiniz. Unutmayın her şeyin fazlası zarar!