Teknolojik Gelişmeler Kitap Okuma Alışkanlığını Ne Açıdan Etkiledi?

Teknolojik Gelişmeler Kitap Okuma Alışkanlığını Ne Açıdan Etkiledi?

Teknoloji, hayatımızın her alanına etki etmiş durumda. Teknolojik gelişmeler sayesinde eskiden sahip olduğumuz birçok alışkanlık hem değişti hem de gelişti diyebiliriz. Teknolojinin gelişmesi ile zamandan çok daha fazla tasarruf edebiliyoruz. Örneğin artık banka işlemlerini sadece cep telefonlarımızdan ya da bilgisayarımızdan yapabilir hale geldik. Bankada saatlerce beklemek zorunda değiliz. Tek bir tuş ile istediğimiz her işlemi anında gerçekleştiriyoruz. Bu bağlamda düşünecek olursak teknolojinin hayatımıza bir konfor sağladığı kesin.

Teknoloji ile birlikte ihtiyaçlarımız da değişiyor. Teknolojinin hayatımızda olumlu ve olumsuz etkileri tartışılmaktadır. Ancak şunu kesin bir şekilde söyleyebiliriz ki, teknolojiyi hayatımızda ne için ve nasıl kullandığımız çok önemli. Saatlerimizi bilgisayar başında mı geçiriyoruz? Cep telefonu olmadan yaşayamayacak hale mi geldik? Teknolojik aletleri kullanmak bizi tembelleştirdi mi? Hangi alışkanlıklarımız ne ölçüde değişti? 

Teknoloji ve Kitap Okuma Alışkanlığı

Bilgisayar ve internet kullanımı bu kadar yaygınlaşmadan önce, kitap okumak için kütüphanelere gidilir ya da kitapçıdan konu ile ilgili kitap ya da döküman satın alınırdı. Oysa şimdi yine tek bir tık ile internetten bütün her şeye ulaşabilir hale geldik. Peki bu sürecin hayatımızdaki etkileri nedir? Teknoloji kitap okuma alışkanlığını ne ölçüde etkiledi?

Sayfalara Dokunmak mı? Onlarca Kitabı Bir Arada Tutmak mı?

Kimi insan kitabın sayfalarına dokunmadan kitap okuyamayacağını dile getirir. Kimi ise saatlerce ekrana bakarak bir şeyler okumaya çalışıyor olmanın gözleri için zararlı olduğunu söyler. Ancak bazıları da internetten ya da elektronik kitap okuyucusundan okuma yapmanın çok daha kolay ve rahat olduğunu söylemektedir. Elektronik kitap okuyucusu onlarca kitabı bir arada okumaya imkan tanıyan bir alettir ve herhangi bir yere giderken dilediğiniz kadar kitabı tek bir formatta taşımanıza izin verir. Elektronik kitap okuyucu sayesinde dilediğiniz kitapları bir arada bulundurabilirsiniz.

Teknolojinin ve teknolojik aletlerin hayatımıza konfor ve hız sağladığı kesin. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli şey, hayatımızı hangi noktada nasıl kolaylaştırdığıdır. İnsan ihtiyaçları birbirinden farklı olabilir. Siz hangisini tercih ederdiniz? Sayfalarına dokunabileceğiniz fiziksel kitaplarla okumak mı? Yoksa birden fazla kitabı bir arada bulunmaya izin veren elektronik kitap okuyucuları ile okumak mı? Her ne olursa olsun kitap okuma alışkanlığı harika bir şey! Sizce de öyle değil mi?