Test Çözmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Test Çözmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Soru çözmek, test çözmek, ders çalışmak, tekrar etmek... Tüm bu saydıklarımız öğrencilerimizin okul hayatı boyunca karşılaştıkları süreçlerden bazılarıdır. İyi bir okul kazanmak, derslerinde başarılı olmak, okulda derece yapmak isteyen öğrenciler ders çalışma konusunda dikkatli olmalıdır. Soru çözmenin, ders çalışmanın ve test çözmenin ayrı ayrı püf noktaları bulunmaktadır. Öğrenciler bu noktalara daha fazla dikkat ederek daha başarılı olabilir ve istedikleri seviyeye gelebilirler.

Ders Çalışmak ya da Çalışmamak... İşte Bütün Mesele Bu!

Öğrenciler elbette derslerine çalışarak başarı elde etmeyi isterler. Ancak yanlış ders çalışma alışkanlıkları ve yanlış test çözme teknikleri ile istedikleri başarıyı elde edemeyen öğrencinin motivasyonu düşebilir. Ayrıca her öğrencinin öğrenme şekli ve süresi farklılık gösterir. Eğer bu yazıyı okuyan bir ebeveyn veya bir öğretmenseniz öğrencinizi iyi gözlemlemeli ve onun nasıl ders çalışabildiğine ya da hangi derslere daha yatkın olup hangi derslerde zorluk çektiğine dikkat etmeniz gerekir.

Adım Adım Test Çözme Teknikleri

Soru ve test çözmenin farklı yöntemleri ve teknikleri olduğunu dile getirmiştik. Paylaşacağımız püf noktalarına dikkat ederek sınavlarda ya da denemelerde daha başarılı olabilir ve hedefinize daha çabuk ulaşabilirsiniz.
- İlk okuduğunuz cevabı doğru kabul edip, diğer cevapları okumadan işaretleme yapmayın.
- Soruların uzunluğuna ve kısalığına göre sorulara karşı basit ya da zor olarak önyargılı yaklaşmayın. Her soruyu mutlaka sindirerek okuyun.
- Yapamadığınız ya da takıldığınız sorularda çok fazla vakit kaybetmeyin; diğer soruları çözmeye devam ederek vaktinizi iyi değerlendirmeye çalışın.
- Altı çizili ifadelere mutlaka dikkat edin.
- Özellikle sınav esnasında soru haricinde başka bir şeyle ilgilenmeyin.
- Sınav süresini iyi değerlendirin ve sonuna kadar kullanın.
- Farklı kaynaklardan yararlanın. Farklı tarzda soru tipi görmek sınavda karşılaşacağınız sorulara hazırlıklı olmanızı sağlar.

Soru ya da test çözmeye başlamadan önce elbette plan yapmak çok önemlidir. Hangi derse ne kadar çalışacağınızı belirleyip günlük ve haftalık planlar oluşturarak sınavlara daha verimli bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Unutmayın, ders çalışmayı ve test çözmeyi daha verimli hale getirmek sizin elinizde.