Uygun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Sağlanır?

Uygun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Sağlanır?

Çalışma ortamının ideal düzeyde olması, ders çalışmayı verimli bir hale getirir. Her ne kadar her öğrencinin çalışma ortamı ya da çalışma odası aynı düzende olmasa da, birkaç küçük detay ile bu ortamı daha uygun hale getirmek mümkün. Eğer öğrencinin kendine ait bir çalışma odası ya da çalışma alanı yoksa kütüphanelerden faydalanmalıdır. Zira kütüphaneler ders çalışmaya en uygun  ortamlardan biridir. Peki uygun bir çalışma ortamı nasıl sağlanır? Öğrenciler ve veliler bu konuda nelere dikkat etmelidir? 

Uygun Ders Çalışma Ortamı

Uygun bir çalışma ortamı için öncelikle ders çalışılacak yerin aydınlık ve ferah olması gerekir. Boğucu bir ortam, öğrenciyi sıkabilir ya da daraltabilir. Odanın rengi ne çok koyu ne de çok açık renkte olmalıdır. Çok koyu ve çok açık renkler gözlerin yorulmasına neden olur.

Eğer çalışma ortamı çok sıcak ya da çok soğuksa bu da çalışma verimliliğini olumsuz anlamda etkileyecektir. Dolayısıyla ortamın ısısının ideal düzeyde olması gerekir. Öğrencinin sıcaktan terleyip bunalması ya da soğuktan üşümesi konsantrasyonunu olumsuz anlamda etkileyebilir.

Oda Düzeni Çok Önemli

Çalışma ortamının düzensiz, dağınık ve pis olması verimliliği düşüren etmenlerdendir. Çalışma ortamının düzenli ve temiz olması, özellikle öğrencinin dikkati için çok önemlidir. Çalışma masasının dağınık olması da son derece yanlıştır. Öğrencinin ders esnasında ihtiyacı olan materyallere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşması için çalışma masasının düzenli ve tertipli olmalı gerekir.

Çalışma ortamının havadar olması bir başka önemli unsurdur. Öğrenciler arada camı açıp odayı havalandırmalı ve içeriye temiz hava girmesini sağlamalıdır. Havadar olmayan ve basık olan odalar uyku getirebilir. 

Rahat Bir Koltuğa İhtiyaç Var

Oda ve masa düzeni kadar önemli olan bir diğer unsur öğrencinin ders çalışma sırasında oturacağı koltuktur. Çalışma koltuğu rahat olmalı ve öğrenciye rahatsızlık vermemelidir. Rahatsız koltuklar ya da sandalyeler bir süre sonra öğrencide kas ağrısı, sırt ağrısı gibi ağrılara neden olabilir. Kas ya da sırt ağrısı çeken öğrenci muhtemelen ders çalışmayı bırakacak hatta ders çalışmayı istemeyecektir.

Uygun ve ideal bir çalışma ortamı sağlayarak öğrencinizin başarısına olumlu anlamda katkıda bulunabilir ve onu ders çalışmaya teşvik edebilirsiniz.