Uzaya Ses Dalgaları Gönderen İlk Kişi Nikola Tesla Kimdir?

Uzaya Ses Dalgaları Gönderen İlk Kişi Nikola Tesla Kimdir?

1856 yılında doğan Sırp-Amerikalı mühendis ve fizikçi Nikola Tesla, elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve uygulamasında onlarca atılım yaptı. İlk alternatif akım (AC) motorunu icat etti ve AC üretim ve iletim teknolojisini geliştirdi. Ünlü ve saygın olmasına rağmen, ilk işvereni ve baş rakibi Thomas Edison'un aksine, bol icatlarını asla uzun vadeli finansal başarıya dönüştüremedi. Uzaya ses dalgalarını gönderen ilk kişi Nikola Tesla idi. Peki başka neler yaptı?

Nikola Tesla’nın İlk Yılları

Nikola Tesla, 1856'da Hırvatistan'ın Smiljan kentinde, -o zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun bir parçası-  doğdu. Babası, Sırp Ortodoks kilisesinde bir rahipti ve annesi ailenin çiftliğini yönetiyordu. 1863'te Tesla’nın kardeşi Daniel bir binicilik kazasında öldü. Kaybın şoku, hayat boyu süren akıl hastalıklarının ilk belirtileri olan vizyonlar gördüğünü bildiren 7 yaşındaki Tesla'yı tedirgin etti.

Üniversite Yılları ve Amerika

Tesla, Graz Teknik Üniversitesi'nde matematik ve fizik, Prag Üniversitesi'nde ise felsefe okudu. 1882'de bir yürüyüş sırasında, fırçasız AC motor fikrini ortaya attı. O yıl daha sonra Paris'e taşındı ve Continental Edison Company ile doğru akım (DC) enerji santrallerinin onarımında kendine bir iş buldu. İki yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. 

Nikola Tesla ve Thomas Edison

Tesla, 1884'te New York'a geldi ve Thomas Edison’un Manhattan genel merkezinde mühendis olarak işe alındı. Orada bir yıl çalıştı, çalışkanlığı ve ustalığıyla Edison'u etkiledi. Bir noktada Edison, Tesla'ya DC dinamolarının geliştirilmiş bir tasarımı için 50.000 $ ödeyeceğini söyledi. Aylarca süren deneylerden sonra Tesla bir çözüm sundu ve parayı istedi. Edison, "Tesla, Amerikan mizahımızı anlamıyorsun" diyerek itiraz etti. Tesla kısa süre sonra buradaki işinden ne yazık ki istifa etti.

Tesla Electric Light Company

Kendi Tesla Electric Light Company şirketini kurmaya yönelik başarısız bir girişimden ve günde 2 dolara hendek kazma işinden sonra Tesla, alternatif akım araştırmasını desteklemek için destekçiler buldu. 1887 ve 1888'de icatları için 30'dan fazla patent aldı ve çalışmaları ile ilgili olarak Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsüne davet edildi. George Westinghouse Tesla'yı kendi laboratuvarında işe aldı ve AC motorunun patentlerini üzerine alarak ona kendi laboratuvarını verdi. Daha sonra Tesla ne yazık ki tüm haklarından vazgeçti. 

7 Ocak 1943'te odasında ölü olarak bulunan Tesla'nın değeri maalesef o öldükten sonra anlaşıldı.