Uzun Süreli Bilgisayar Kullanmak Zararlı mı?

Uzun Süreli Bilgisayar Kullanmak Zararlı mı?

Teknoloji, bilgisayar ve internet hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi ve hemen hemen her çalışma alanında bir zorunluluk oldu demek yanlış olmayacaktır. İş yerinde, okulda, sokakta, bir kafede otururken ihtiyacımız olan her şeyi internet ile birlikte tablet, dizüstü bilgisayar ya da cep telefonu sayesinde karşılayabiliyoruz. Teknoloji hayatımızı kolaylaştıran ve hızlandıran bir unsur olsa da bazen aleyhimize sonuçlar verebiliyor. Bu yazımızda uzun süreli bilgisayar kullanımının zararlarından bahsedeceğiz.

Uzun Süreli Bilgisayar Kullanımı Kaslara Zarar Verebilir

Uzun süreli bilgisayar kullanmak sırtınız, boynunuz, göğsünüz, kollarınız, omuzlarınız ve ayaklarınız gibi vücudunuzun bölgelerini rahatsız edebilir ve hatta buralarda ağrı olmasına neden olabilir. Özellikle fazla mouse ve klavye kullanımından dolayı kollarda ve parmaklarda uyuşukluk olabilir. Ancak tüm bunlar genellikle bilgisayar kullanırken yanlış bir pozisyonda rahat olmayan bir koltukta oturuyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Görme Bozukluğu Yaşayabilirsiniz

Uzun süreli ekrana bakmak gözleriniz için zararlıdır. Bilgisayara sürekli bakmak, yazı yazmak, oyun oynamak gözlerde kuruluğa neden olabilir. Bilgisayar parlaklığını düşürerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca ekrana takılan göz koruyucu ekran filtresi ile gözlerinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca bilgisayara çok yakından bakmak gözlerinizi yoracaktır. Bu yüzden ekran ile aranıza belli bir mesafe koymanızda fayda var.

Görme ve Kas Problemlerinin Neden Olduğu Baş Ağrıları

Baş ağrısı, uzun süreli bilgisayar kullanımından dolayı artan kas gerginliği veya boyundaki ağrı nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayrıca sürekli ekrana bakmak ya da gözlerin kuruması da yine baş ağrısına sebep olabilir. Eğer uzun süreli bilgisayar kullanmak zorundaysanız mutlaka aralıklarla mola verin. Odanın ya da bulunduğunuz yerin içinde bir tur atmak, 10-15 dakika farklı bir yerde dinlenmek size iyi gelecektir.

Sağlıksız Beslenmeye Dikkat

Bilgisayar başında çok fazla abur cubur tüketmekten hoşlanıyor musunuz? Sürekli çay ve kahve mi içmek istiyorsunuz? Uzun süreli bilgisayar kullananların problemlerinden biri de sağlıksız yeme-içme olabiliyor. Eğer mutlaka bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissediyorsanız çok fazla abur cubur tüketmek yerine meyve yiyebilirsiniz.

Uzun süreli bilgisayar kullanmanın zararlarını azaltmak için dikkatli olmakta fayda var. Siz de önlem alarak yaşayabileceğiniz olumsuzlukları en aza indirgeyebilirsiniz.