Yazarak Ders Çalışmak Neden Önemli?

Yazarak Ders Çalışmak Neden Önemli?

Öğrencilik hayatının önemli süreçlerinden biri olan ders çalışmak; öğrenciye akademik başarı sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Her öğrencinin ders çalışma yöntemi farklıdır ve onlarca ders çalışma tekniği bulunmaktadır. Öğrencilerin ders çalışma tekniklerinin farklılık göstermesinde, öğrencilerin öğrenme hızı ya da hangi derse daha fazla yatkın olduğu gibi etkenler büyük rol oynar. Kimi öğrenci sözel derslerde daha başarılıyken, kimi öğrenci sayısal derslerde daha başarılıdır. Bazı öğrenciler yazarak ve not tutarak ders çalışabilirken bazıları ise sesli ve görsel materyaller kullanarak ders çalışır. Bu yazımızda yazarak ders çalışmanın öneminden bahsedeceğiz.

Yazarak Ders Çalışmak

Öğrenmenin birkaç çeşidi vardır. Bir yerden dinleyerek ya da okuyarak yapılan öğrenme şekline pasif öğrenme denir. Eğer bir öğrenci, ders çalışırken ders ile ilgili herhangi bir konuda aktif rol alıyorsa bu aktif öğrenmedir. Öğrenci, ders çalışırken notları yazarak tekrar ediyorsa, ilgili derste aktif rol oynar. Aynı zamanda öğretmen ders anlatırken bir yandan not tutmakta olan öğrenci, yine ilgili derste aktif rol almış sayılır. İşte bu süreç, öğrenmenin kalıcılığı açısından çok önemlidir.

Yazarak Ders Çalışmak Nasıl Olmalıdır?

Yazarak ders çalışmak, bütün notları bir kez daha yazmak demek değildir. Öncelikle hangi dersin hangi konusunu çalışacaksanız o konuyu okumanız gerekmektedir. Okurken önemli bulduğunuz cümlelerin altını çizebilirsiniz. Altını çizmiş olduğunuz cümleleri daha sonra not defterinize kendi cümlelerinizle aktarabilirsiniz. Bu noktada çalıştığınız konuyu kendi cümlelerinizle aktarabilmek çok önemlidir. Bu, konuyu ne kadar iyi anladığınızı belirler ve sizi ezber yapmaktan alıkoyar.

Ders Çalışmaya Hazırlık

Elbette en önemli süreç ders çalışmadan önce hazırlık yapma aşamasıdır. Hangi derse ne kadar vakit ayıracaksınız? Hangi derslerde eksiğiniz var? Bugün soru çözme hedefiniz nedir? Yeterince farklı kaynak kullanıyor musunuz? Günlük ve haftalık planlar yapıyor musunuz? Bu soruların cevabını vererek kendinize göre bir ders çalışma programı hazırlayabilirsiniz.

Ders çalışmak öğrenciler için çoğu zaman sıkıcı olabiliyor. Ancak bu süreci verimli bir şekilde planayarak çok daha keyifli bir aktiviteye dönüştürebilir ve bu sayede ise akademik başarınızı artırabilirsiniz.