Yüz Yüze Eğitim İle Online Eğitim Arasındaki Fark

Yüz Yüze Eğitim İle Online Eğitim Arasındaki Fark

Yaşanan koronavirüs süreci ile birlikte hayatımızdaki birçok şey derinden etkilendi. Bu süreçte hayatımıza uzaktan eğitim, uzaktan çalışma gibi kavramlar girmiş oldu. Aslında uzaktan eğitim sistemi pandemi öncesinde var olan bir sistem. Kökeni 1700'lü yıllara dayanan uzaktan eğitim, zaman içerisinde teknolojinin de gelişmesi ile okullarda eğitim sistemi olarak kabul gördü. Peki yüz yüze eğitim ve online ya da diğer adı ile uzaktan eğitim arasında ne gibi farklar var?

Yüz Yüze Eğitim Nedir?

Yüz yüze eğitim; ilgili programa ve okula dair olan derslerin derslik, atölye, laboratuvar gibi eğitim ortamlarında bir öğretmen eşliği ile birlikte sunulduğu eğitim sistemidir. Yüz yüze eğitimde öğrenciler okula ya da eğitim gördükleri binaya gitmek zorundadır. Pandemi sürecinden önce öğrenciler yüz yüze eğitim alarak eğitim ve öğrenim hayatına devam etmekteydiler.

Online (Uzaktan) Eğitim Nedir?

Online eğitim; öğrencileri zaman ve mekandan bağımsız kılan bir eğitim modelidir. Online ya da uzaktan eğitimde öğretmen çevrimiçi bir kanal eşliğinde ders anlatır. Uzaktan eğitim, cep telefonlarını, tabletlerini, ev bilgisayarlarını kullanan öğrencilere internet üzerinden verilen bir eğitim türüdür. Son yıllarda, çevrimiçi programlar ve kurslar, geleneksel olmayan çok çeşitli öğrenciler için oldukça popüler bir alternatif haline geldi. Özellikle çalışan ya da yüz yüze eğitime zamanı olmayan kişiler için online eğitim, oldukça iyi bir alternatiftir. Online eğitim ve yüz yüze eğitim arasındaki temel fark, online eğitimin öğrenciyi kampüs içi derslerin alışılagelmiş standartlarından muaf tutmasıdır. Okula gitme zorunluluğu yoktur ve dolayısıyla öğrenciler bilgisayarlarının bulunduğu her yerden derslere girebilmektedir.

Uzaktan Eğitimin Avantajı Var mı?

Uzaktan eğitimin birçok avantajından bahsetmek mümkün. Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitime göre çok daha tasarruflu bir sistemdir. Örneğin öğrenciler yol, konaklama, yemek gibi masraflarından tasarruf edebiliyorlar. Zaman ve mekandan bağımsız olduğu için zamandan tasarruf etmeye de imkan tanıyan uzaktan eğitim modeli, herkes için uygun bir sistemdir.

Aslında uzaktan eğitimin ya da yüz yüze eğitimin kendine göre hem avantajı hem de dezavantajı vardır. Bireyler ve öğrenciler kendilerine uygun eğitim modelini belirleyip tercih edebilirler.